Saadet Öğretmen Ödüle Doymuyor, Bir Ödülde Gedik Üniversitesinde!

 İstanbul Gedik Üniversitesi İnsan Hakları Uygulama ve Araştırma Merkezi, Türk Hukukçu Kadınlar Derneği ile birlikte “Üçüncü Bin Yıl Türkiye’sinden Kadınlara Sesleniş”adlı bir konferans düzenledi.

İstanbul’da düzenlenen ve yaklaşık 450 kadının dinleyici olarak katıldıkları konferansta öğretmen Saadet Özkan’a “Gedik Üniversitesi Özel Ödülü”verildi.

Saadet öğretmene ödülünü İstanbul Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik verdi.Saadet Özkan, İzmir’in Menderes İlçesi’nde, iki yıl önce yaşları 6 ile 11 arasında değişen 6 kız öğrencisine cinsel içerikli film izlettiren ve istismarda bulunan okul müdürü Adil Ş.’nin tutuklanmasını sağlamıştı.

Özkan’ın bu mücadelesi daha önce de ABD’de ödüle layık görülmüştü. Saadet Öğretmen, ABD Dışişleri Bakanlığı’nın geleneksel olarak düzenlediği Uluslararası Kadınlar Cesaret Ödülü’nü Beyaz Saray’da ABD Başkanı Donald Trump’ın eşi Melanie Trump’tan aldı.

Aralarında Prof.Dr. Berin Ergin, Av. Aydeniz Alisbah Tuskan, Doç. Dr. Ayşin Şişman, Prof. Dr. Gülsevil Alpagut ve Av. Nazan Moroğlu gibi konuşmacılarında yer aldığı konferansta dinleyicilere; kadın, çocuk, toplumsal cinsiyet, ayrımcılık, mobing, psikolojiktaciz, çalışma hayatında kadın ve çocuklar, kadınların karşılaştıkları insan haklarına aykırı davranışlar ve kadınların köleleştirilmesi gibi konular ele alındı.

İstanbul Gedik Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Hülya Gedik, çok anlamlı ve güzel bir etkinlik yaptıklarını belirterek ”Ben de bir kadın olarak toplumumuzda yaşamış olduğumuz kadınlara tacizin, çocuklara olan istismarın önüne geçilmesi gerektiğini düşünüyorum.

Bu konuda duyarlılığın üst düzeye çıkarılması için böyle bir etkinlik düzenledik. Umarım Gedik Üniversitesi olarak bu farkındalığı toplumun diğer kesimlerine de yayabilmişizdir”dedi.Çocuklara öz savunma eğitiminin verilmesini gerektiğini belirten Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği’nin (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan, cinsel istismarın önüne ancak eğitim ile geçileceğini söyledi.

Özkan, ödülü tüm çocuklar için aldığını belirterek ”Cinsel istismara uğrayan çocukların yanında olmalıyız, hatta bunu olduktan sonra ağlamak yerine olmadan önce önlemeliyiz” dedi.

52 Comments