Saç Boyası Seks Hormonunu Etkiler

Hayvan karsinojenleri olarak tanımlanan maddeler artık saç boyalarının içeriği olarak kullanılmamıyor. Bununla birlikte, saç boyaları çeşitli kimyasal ve bazı bileşikler endojen seks hormonu seviyelerini etkileyebildiği ortayaya çıktı. Araştırmacılar Premenopozal kadınlarda saç boyası kullanımı ile cinsiyet hormon düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceledi. ortaya çok ilginç sonuçlar çıktı.

Çalışma konuları 40 gün süren düzenli menstrüel siklusları olan 431 premenopozal Japon kadın üzerinde yapıldı.Saç boyaları veya saç ağartma maddesi kullanımı, kullanılan saç boyama türü, kullanım süresi ve uygulama sıklığı hakkında araştırma yapıldı.  Östradiol, testosteron, dehidroepiandrosteron sülfat, cinsiyet hormonu bağlayıcı globulin, folikül uyarıcı hormon ve lüteinizan hormonu ölçmek için açlık plazma örnekleri alındı.

10 yıl veya daha uzun süre saç boyası kullanan kadınlarda ortalama plazma total testosteron düzeyi yaklaşık% 14 daha yüksek çıktı. Saç boyasının tipi kalıcı saç boyalarıyla sınırlı olduğunda benzer bir ilişki gözlendi. Kalıcı olmayan saç boyalarının uygulanmasının daha yüksek bir sıklığı, daha yüksek toplam ve serbest estradiol seviyeleri ile marjinal olarak önemli ölçüde ilişkili olduğu gözlendi.

Veriler saç boyalarının uzun süreli kullanımının dolaşımdaki testosteron düzeylerinde artışla ilişkili olabileceğini düşündürmektedir denildi. Bu, bildiğimiz kadarıyla saç boyası kullanımı ile cinsiyet hormon düzeyleri arasındaki ilişkiyi inceleyen ilk çalışma.  Konu ile ilgili araştırmaların devam ettiği belirtiliyor.

Neden Saç Boyası?

Saç boyama birçok insan için bir yaşam biçimidir. Bazıları yaratıcı sebeplerden dolayı renk değişimlerine karar verse de, birçok kişi gri saçları örtmek için  boyar. Fakat saç boyası yaşlanma belirtilerini örtmekten başka nedenlerden dolayıda yapılabilir.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi, Amerika’daki 5 kadının 2’sinin saçlarını boyadığını ve erkeklerin yaklaşık yüzde 11’inin saçlarını boyadığını açıkladı. Clairol’un yaptığı araştırmaya göre, gençlerin saçlarını oyamaları gittikkçyaygınlaşıyor. Bu nedenle, insanlar gri rengi kapatmaktan öte  eğiştirmek  isteğiyle hareket ediyor. Bunun bazı faydaları da varbaşka faydalar da var. İşte bir kaçına bir bakış.

İnsanlar renk vermek isteyebilir: Bunun nedeni, renklendirmenin saç saçı geçici olarak daha kalın ve eskisinden daha  gür yapabilmesidir.

Parlaklık ve boyut: Saçlara ince bir renk koymak, ışığı farklı şekilde toplayan ve yansıtan çeşitli tonlar yaratabilir. Bu saçların daha canlı ve ilginç görünmesini sağlayabilir.

Daha fazla “pop”: Bir kişinin belirli bir saç rengi ile doğması, onun ten tonu veya göz renginin en iyi tamamlayıcısı olduğu anlamına gelmez. Kişinin saç rengini değiştirmek, diğer özelliklerin daha fazla öne çıkmasını sağlayabilir. Gözler daha parlak görünebilir ve cilt tonu değişebilir. Farklı tonlarla denemeler yapmak, bir kişinin kendisinin en iyi versiyonunu bulmasına yardımcı olabilir.

Doğal seçenekler: Bugün birçok farklı formülasyonda saç boyaları var. Aynı zamanda, kimyasal maddeyle tekrar renk katmak için kütikülü sıyırmadan ziyade, saça renk veren tamamen doğal renkler de vardır.

Saçları inceltmek için çözüm: Birçok erkek ve kadın saçlarının bir kısmını kaybeder. Saç boyası saçın dökülmesini   durdurabilir ve daha fazla saçın oluşmasını sağlayabilir. Bu, saç dökülmesi ameliyatlarından veya diğer tedavilerden daha ucuz bir yöntemdir.

 

101 Comments