Sağcı Parti Kaybetti Zafer Yeşiller Partisinden Van Der Bellen’in

lllllllAvusturya’da korkulan olmadı, aşırı sağ kaybetti. Ülkede cumhurbaşkanlığı seçimininin galibi Yeşiller’in desteklediği aday Aleksander Von der Bellen ikinci turunu kılpayı farkla kazandı. İçişleri Bakanı Wolfgang Sobotka’nın açıkladığı seçim sonucuna göre, Yeşiller’in adayı 72 yaşındaki Ekonomi Profesörü Von der Bellen oyların yüzde 50,3’ünü, aşırı sağcı Avusturya Özgürlük Partisi (FPÖ) tarafından desteklenen 45 yaşındaki Norbert Hofer ise oyların yüzde 49,7’sini aldı.

Van der Bellen altı yıllığına Avusturya Cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturmaya hak kazandı. Van der Bellen görevi 8 Temmuz’da Cumhurbaşkanı Heinz Fischer’den devralacak.

Alman Yeşiller Partisi de sonuçtan memnun. Yeşiller Meclis Grubu Başkanı Anton Hofreiter, “Aşırı sağcılarla mücadelenin öncülüğünü yapanlar kazanabilir” diye konuştu. Hofreiter, Avusturya’da Van der Bellen’in kılpayı kazandığı seçimlerin Almanya’daki halk partileri için de bir uyarı olduğunu ifade etti.

Avusturya’da cumhurbaşkanı daha çok temsili bir görev üstlenmesine rağmen, Başbakanı atama ve bazı durumlarda parlamentoyu feshetme yetkisine sahip. Avusturya’da cumhurbaşkanı 6 yıllığına seçiliyor. Halen görevdeki Sosyal Demokrat Heinz Fischer iki dönem üst üste görevde kaldığı için tekrar seçilemiyor. Toplam 6 milyon 400 seçmenin yüzde 14’ünün mektupla oy kullanması nedeniyle kesin sonuçların pazartesi günü açıklanması bekleniyor.

6 Comments