Saharov Ödülü Onun; Eğitim Hakkı İçin Mücadele Ediyor.

Malala YusufzayAvrupa Parlamentosu’nun her sene insan hakları alanında verdiği Saharov Ödülü’ne 16 yaşındaki Pakistanlı Malala Yusufzay layık görüldü. Yusufzay, yıllardır kız çocuklarının eğitim hakkı için mücadele ediyor.

Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz, 16 yaşındaki Malala Yusufzay’ın ‘inanılmaz gücü’ nedeniyle överek, “Malala bütün çocukların eğitim hakkı için kararlı bir şekilde mücadele ediyor. Bu temel hak çoğunlukla kız çocuklarının elinden alınıyor” dedi.

Pakistanlı Malala, 2009 yılında henüz 11 yaşındayken yaşadığı Svat Vadisi’nde kız çocuklarının eğitim hakkı için mücadele etmeye başlamıştı. Bölgede, Taliban militanlarının kız çocuklarının okula gitmesine engel olduğunu ve hakim olan baskı ortamını bir rumuzla İngilizi haber kuruluşu BBC’de açtığı blogda dile getirmiş ve kısa zamanda uluslararası alanda destek toplamayı başarmıştı. 2012 yılının ekim ayında Taliban’ın kendisine yönelik düzenlediği saldırıda ağır yaralalanan Malala ülkesinde acilen ameliyata alınmıştı. Malala’nın tedavisine daha sonra İngiltere’de devam edilmişti.

16 yaşındaki genç kız o günden bu yana dünya çapında kadınların ve kız çocuklarının eğitim hakkı konsunda sembol bir isim haline geldi.Saharov Ödülü, Nobel Barış Ödülü sahibi Andrey Saharov anısında 1988 yılından beri veriliyor. 50 bin euro tutarındaki ödülü genç kız 20 Kasım’da düzenlenen törende teslim alacak. Malala Ysufzay, Nobel Barış Ödülü’nün de en güçlü adayları arasında.

Kaynak:DW

12 Comments