Salma Hayek: “Harvey Beni de Taciz Etti O Benim de Canavarım”

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Salma Hayek, Harvey Weinstein’ı cinsel taciz ile suçladı ve : “O benim de canavarım, beni öldürmekle tehdit etti” dedi.

Frida ve Trafik filmleriyle Oscar’a aday gösterilen Meksikalı oyuncu Hayek,  taciz suçlamasıyla gündeme gelen yapımcı Harvey Weinstein ile ilgili çok çarpıcı iddialar ortaya attı.

Ünlü oyuncu Çarşamba günü yaptığı  açıklamalarla şok suçlamalarda bulundu Ve “Harvey Weinstein Benim Canavarım ”  başlıklı bir yazıyla yaşadıklarını kamuoyuyla  paylaştı.

2009’dan bu yana milyarder François-Henri Pinault’la evli olan 51 yaşındaki Hayek, başlangıçta bu iddialarla ilgili ön plana çıkmak istemediğini söyledi,  “Sesimi çıkaramadım, yaşadıklarımı önemsemeden içime gömdüm. Benim çok bir anlam ifade etmeyeceğini düşündüm.  Ancak, o, sevdiğimiz insanlara da, utanç verici şeyler yaşatmış bu zorbalığa bir kaç ayrıntı da ben vermek istedim” dedi.

Hayek, 2002’de “Frida” filmi,  Weinstein’in şirketi Miramax  tarafından çekildiğini. Bu filmde başrol oynaması için kendisi teklif geldiğini, bunun kendisi için adeta bir rüya olduğunu söyledi, “Hiç kimsem yoktu, herkes Hollywood’da önemli bir yer edinmek için Meksikalı bir aktrisin düşünülmemesi gerektiği kanısındaydı. Ama ben onların yanıldığını gösterdim. Bütün o korkunç şeyleri de o zaman yaşadım.”

Weinstein tutku projesini üretmek için ikna etmekten gurur duyuyordu: “O sırada Harvey olağanüstü akıllıydı, sadık bir arkadaş ve bir aile üyesiydi ve onunla bir anlaşma imzalayarak Miramax ile daha fazla film için anlaştım. Bununla birlikte, yakında kendisine defalarca “hayır” demem gerektiğini de fark ettim.

Onunla duş almaya hayır, beni duşta izlemesine hayır, bana masaj yapmasına izin vermek için hayır. Çıplak bir arkadaşının masaj yapmasına izin vermek için hayır. Bana oral seks yapmasına izin vermek için hayır. Başka bir kadınla çıplak kalmam için hayır. Hayır hayır Hayır Hayır Hayır.”Ve her “hayır” geldiğinde “Harvey’nin öfkesi büyüyordu” diye yazdı. ” Gecenin bir yarısı öfkeyle  ben çağırıyordu. Beni Frida’nın onuruna verilen Venedik Film Festivali’nin açılış galasına çağırdığı için, kendisiyle birlikte özel partisine katıldım, bazı kadınlar da vardı. Model olduğunu söyledi, ama sonradan öğrendim ki hepsi  yüksek fiyatlı fahişelerdi. ”

Bir keresinde “öfke krizi geçirdi ve beni tehdit etti.  Weinstein, “Seni öldüreceğim, yapamayacağımı sanma” diye  bana bağırdı.”

Hayek, onu reddettikten sonra Weinstein’in onu Frida’da sıkıştırmaya çalıştığını söyledi. “Bana imkansız görevler” listesi yaptıktan sonra, onları tamamlayarak kendisini bile şaşırttım. Bununla birlikte, çekime başladığımızda cinsel tacizler durdu, ancak öfke arttı” dedi. Weinstein seti ziyaret ettiğinde ünlü sanatçının performansını eleştirdiğini söyledi. ” Benim dışımda odadaki herkesi dışarı attı. Bana söylediği tek şey benim seks cazibem di ve bu filmde bunların hiçbiri yok. Bu yüzden filmi çekmekten vazgeçeceğini söyledi, çünkü kimse seni bu rolde görmek istemiyor “dedi.

“Filme devam etmemin tek yolunun, başka bir kadınla bir seks sahnesi yapmayı kabul etmem olduğunu söyledi ve tam cepheden çıplaklık istedi … öyle anlaşılıyordu ki, onun fantezisini gerçekleştirmeden filmi bitirmeme asla izin vermeyecekti.. Evet söylemek zorundaydım. Şimdi anlıyorum ki hayatımın çok uzun yılları bu film için harcanmış. ” Ünlü oyuncu o sahneyi çektiği gün sinir krizi geçirdiği söyledi: “Vücudum kontrolsüzce titremeye başladı, nefesim hızlandı ve ağlamaya ve  başladım, duramıyordu, sanki gözyaşlarım çeşme gibi akıyordu. Çevremdekiler Harvey ve benim yaşadıklarım hakkında hiçbir bilgiye sahip olmadığından o sabah mücadeleme çok şaşırdı.”

Hayek,filmin montajı sırasında Weinstein’ın ” yeterince iyi olmadığım için filmi bırakman gerek” dediğini belirtti. “Filmi yakmakla tehdit etti. Sonunda film bitti. Harvey’in hiç yapmak istemediği bu film hiç kimsenin tahmin edemediği bir gişede başarısı yaptı. En İyi Kadın Oyuncu da dahil olmak üzere koleksiyonuma altı Akademi Ödülü adaylığı eklendi.  Hayek, “Weinstein bir daha bana başrol teklif etmedi” Dedi.

“Yıllar sonra, bir etkinlikte rastladığımda beni bir kenara çekti ve sigara içmeyi bıraktığını,  kalp krizi geçirdiğini söyledi. Georgina Chapman’ya aşık olduğunu, evlendiğini ve değişmiş bir adam olduğunu söyledi,”Frida ile iyi bir iş  başardın; güzel bir film yaptık. ‘… Harvey, bu sözcüklerin benim için ne kadar önem taşıdığını asla bilemezdi. ”

İşte Salma Hayek’in bahsettiği Frida filmi:

10 Comments