Şampiyonlar Ligi Finali İçin Kiev’de Otel Odaları 51 Dolardan 2,800 Dolara Fırladı

Kiev 26 Mayıs’ta Şampiyonlar Ligi finaline ev sahipliği yapacak ve Ukrayna başkentinde çok fazla beklenti var. Şehir geçen yılki etkinliğe ev sahipliği yapan Cardiff’le aynı şekilde karlı çıkmayı umuyor. 

Resmi istatistiklere göre, geçen Haziran ayında Şampiyonlar Ligi finali 2017’nin atmosferini yaşamak için toplam 314.264 kişi Cardiff’e geldi.

Sonuç olarak, turizmin kent üzerindeki ekonomik etkisi 1,30 milyar sterlin oldu. 2016’da% 7’lik bir artış oldu. Şehir,% 5’lik bir artışla 21.30 milyona ulaşarak, kulüp rekabeti finali sayesinde toplamda 53 milyon avro gelir elde etti.

Ulusal Bankaya göre, Real Madrid ve Liverpool arasındaki Şampiyonlar Ligi finaline 50-70 bin kişi başkentte gelecek. Ayrıca Mayıs ayında Ukrayna’ya ortalama 1,2 milyon insanın geleceği tahmin ediliyor. Aynı kaynak, olay günü kişi başına günlük 100-150 dolarlık günlük harcama tahmin ediyor. Ayrıca dünya çapında 600 milyondan fazla televizyon izleyicisi bekleniyor.

Bu arada, hazırlıklar son hız devam ediyor, ancak maçtan sadece birkaç gün önce ortaya çıkan bir takım sorunlar var. Kiev’deki birçok otel, 26 Mayıs’taki normal ücretlerden çok daha yüksek bir fiyata oda kiralıyor ve İngiliz taraftarlar bubda dolayı öfkeli. Bazı otel fiyatları  gecelik ış durumda. Bu, Kiev’in Hoppa şirketinden yapılan 2018 çalışmasında en ucuz seyahat yerlerinden biri olarak kabul edildiğini düşününce oldukça abartılı olduğu yorumlarına neden oluyor.

Real Madrid’in İspanyol taraftarları benzer sorunlarla uğraşıyor. Uçak biletlerinin yanı sıra maç biletleri, konaklama da çok pahalı. Sonuç olarak, iki bini taraftar biletlerini iade etti. Ayrıca, bazı aile üyeleri ve geziyi düşünen Real Madrid oyuncularının arkadaşları, pahalı olduğu için etkinliğe gitmekten vazgeçti.

Ancak, sorunlar bu kadar değil. Ukrayna’daki İngiliz Büyükelçiliği, Liverpool’daki İngiliz taraftarlarını başkentteki yabancılara karşı olası saldırılara karşı uyardı.

Diplomatlara da mevcut siyasi duruma karşı dikkatli olmalarını tavsiye edidi. Ukrayna ve Rusya arasındaki çatışmaya bağlı herhangi bir provokasyondan kaçınmaları tavsiyesi yapıldı.

Şampiyonlar Ligi finalinin büyük sorunlar yaşamadan devam edip etmeyeceğini zaman gösterecek.

1 Comment