Senato’dan Çarpıcı Ayrıntı Hillary Clinton’un Lobi Şirketi Fethullah Gülen ile Çalışıyor

karahan

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Türkiye’de Başarısız darbe girişiminden sorumlu tutulan Fethullah Gülen’in Hillary Clinton’un lobi şirketiyle çalıştığı iddia edildi.

Gülen’le ilişkili grupların, ABD başkan adayı Hillary Clinton’un lobi şirketiyle çalışmaya başladığı resmi evraklarda yer aldı. Bu iddia ABD Senatosu tarafından yayınlanan belgelerde ortaya çıktı. Belgelerde yer alan bilgilere göre, Gülene bağlı gruplar  senatoyla yakın ilişkiler içinde olan  lobi şirketiyle çalışıyor.

ABD Senato’su tarafından yayınlanan Belgelere göre, “Podesta Group” adlı lobi şirketi Mayıs ayında,  ABD’de Gülen şemsiyesi altında bulunan birkaç Gurupla sözleşme yaptı. Sözü edilen bu Gurupların Güleni temsil ettiği iddia edildi.

Podestra Group’un özellikle  Fetthullah Gülen’in medya ile ilişkilerini sağladığı belirtildi. Fethullah Gülen’in Mayıs ayından beri yaptı açıklamalar, Türkiye’deki  askeri darbe  girişiminden sonra yaptığı basın toplantıları dahil, medya iletişiminin bu şirket üzerinden yapıldığı belirtildi. ABD senatosuyla yakın ilişkileri olan “Podesta Group”un Gülen gurubuyla nasıl bir sözleşme yaptığı, tam olarak sorumluluklarının ne olduğu  açıklanmadı. Dana önce Podestra Group’un sözcüsü olan ama firmanın yönetimini kardeşi Tony’e bırakan   Clinton’un seçim kampanyasının baş danışmanı olan, grubun eski sözcüsü John Podesta, Gülen guruplarıyla nasıl bir çalışma içerisinde oldukları sorularını yanıtsız bıraktı. ABD Senatosu‘ndan şeffaflık çerçevesinde yayınlanan belgelerde, firmanın faaliyetleriyle ilgili “Müttefiklerle değerlerin paylaşılması” ve yapılan işle ilgili de  “İnançlar arası diyalog, barış ve toleransın yaygınlaştırılması” ibareleri yer alıyor. Firma bu müttefiklerin kimler olduğu sorusunu bütün ısrarlara rağmen yanıtsız bıraktı.

Clinton’un Gülen’le olan yakınlığı kuşkusuz bununla sınırlı değil. Yine geçtiğimiz hafta ABD’nin  The Daily Caller’ adlı haber sitesinde  yayınlan bir haberde Hillary Clinton’un Basına yansıyan elektronik postalarında Fethullah Gülen’le olan ilişkisinin ortaya çıktığını yazıldı. Haber sitesine göre, Clinton’un yargıya yansıyan e- maillerinde ve belgelere göre “Gülenci” Guruplar Clinton’un kampanyası ile  yakın temas halinde. The Daily Caller 2009’da yapılan mail yazışmalarında “Gülenci” olduğu belirtilen bir kişinin Clinton’un danışmanı Huma Abedin‘den bir cemaat mensubunu Obama ile görüştürmek için yardım istediğini yazdı.

Türkiye başarısız biten kanlı bir askeri darbeyi konuşurken, ABD medyası da Fethullah Gülen ve ona yakın gurupları mercek altına aldı.

24 Comments