Sandık Başına Gittiler!

Bkd3kdNCMAAu8THÇok sayıda Afgan seçmen, yoğun güvenlik önlemleriyle korunan sandıklarda oy kullandı. Devlet Başkanı Hamit Karzai, oyunu sabah erken saatlerde kullandı. Karzai bu görevi 12 yıldır yürüttüğü için anayasa uyarınca bir daha seçimlere katılamıyor.

Birleşmiş Milletler’in Afganistan Özel Temsilcisi Jan Kubis, Taleban militanlarından gelen tehdit ve yıldırmalara rağmen seçime katılımın yüksek olduğuna dikkati çekti.

Bağımsız Seçim Komisyonu Başkanı Ahmet Yusuf Nuristani de katılım oranının beklenmedik oranda yüksek olduğunu söyledi.

Sonuçların ancak birkaç hafta sonra alınması bekleniyor. İki turlu yapılacak seçimlerde sekiz adaydan biri yüzde 50’nin üzerinde oy alamazsa, ikinci tur en çok oy alan adaylar arasında yapılacak.BkH8xbBIcAAKe1b

Taleban seçimleri sabote etme tehdidinde bulunmasının ardından sandıkar başlarında yoğun güvenlik önlemleri alındı. Ülkede 12 milyon kayıtlı seçmen bulunuyor.

Komşu Pakistan da, Afganistan’daki seçimlerin huzurlu bir şekilde geçebilmesi amacıyla tüm sınır geçiş kapılarını kapattı ve sınırlarda güvenlik önlemlerini arttırdı. İslamabad hükümeti, güvenlik önlemlerinin Afgan güvenlik kuvvetleriyle eşgüdümlü bir şekilde alındığını açıkladı.

Dün Host ilinde seçim hazırlıklarını izleyen iki kadın Associated Press muhabiri bir Afgan polisinin silahlı saldırısına uğramıştı. Gazetecilerden Alman fotomuhabir Anna Niedringhaus olay yerinde hayatını kaybederken, Kanadalı muhabir Kathy Gannon ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Saldırgan olaydan sonra gözaltına alındı.BkdmH_bCMAAG59-

Afganistan’da son üç hafta içinde gazeteciler üçüncü kez kanlı saldırıya hedef oluyor. 11 Mart’ta İsveçli radyo muhabiri Nils Horner Kabil’de yakın mesafeden ateş edilerek öldürülmüştü. Olaydan dokuz gün sonra Kabil’de iyi korunan bir otelde Fransız Haber Ajansı’nın Afgan muhabiri Serdar Ahmet, eşi ve üç çocuğundan ikisiyle birlikte silahlı saldırıda öldürüldü.

Salı günü de İçişleri Bakanlığı binası dışında düzenlenen intihar saldırısında en az altı polis ölmüştü.

Taleban, seçimle bağlantılı tüm şiddet olaylarını üstlendi

7 Comments