“Sarraf Türkiye’de Kalsaydı İranlı Yetkililer Tarafından Yakalanacaktı”

rrrİran Meclisi Yolsuzluk Araştırma Komisyonu üyesi Emir Abbas Sultani, Rıza Sarraf’ın daha önceden hazırlanan bir plana göre, tutuklanacağını bile bile ABD’ye gittiğini savundu.

Al Monitor’a konuşan Sultani, İran’da idam cezası alan Babek Zencani ile Sarraf arasındaki ilişkiye dikkat çekti ve Sarraf’ın “Türkiye’de kalmayı sürdürmesi durumunda İranlı yetkililer tarafından yakalanacağını düşündüğünü” belirtti ve “Bu nedenle kendisini güvenceye almak için ABD’ye bilerek gitti” dedi.

Sarraf’ın, Babek Zencani davasında da önemli bir eleman olduğunu vurgulayan Sultani, Sarraf’ın ABD’ye gelerek kendisine güvenli bir sığınak aradığını belirterek “Yargı yetkililerimiz, onun davasını takip ediyor. Ankara ile Tahran arasında ilişkilerin gelişmesi nedeniyle Türkiye’deki koşullar, onun için iyi değildi. İranlı yargı yetkilileri tarafından suçlu bulunsaydı Türkiye ile İran arasındaki anlaşma gereği, Tahran’a iade edilmesi gündeme gelebilecekti. İran ile ABD arasında suçluları iade anlaşması yok, Sarraf bundan dolayı ABD’ye gitmeye karar verdi” diye konuştu.

SARRAF ZENCANİ’NİN AKIBETİNİ BEKLİYOR
Sultani, Sarraf ile ilgili olarak, “Zencani davası ile ortaya çıkan yolsuzluk fırtınasının ne zaman dineceğini ve Zencani’ye ne olacağını bekliyor. Eğer Zencani idam edilirse, ölümünün arkasından Sarraf birçok gerçeği inkar eder. Sarraf, Zencani’nin sırdaşı ve şirketlerinin kıdemli yöneticisiydi. İkisi birlikte 70’den fazla şirket kurdular ve birçoğu Sarraf tarafından yönetiliyordu” diye konuştu.

Sarraf’ın, Zencani tutuklanmadan önce İran’a sık sık geldiğine de değinen Sultani “Zencani ile bağlantısı olmadığı mesajını defalarca bize iletti. Ama çok açık bir şekilde, onun Zencani ile bağlantısı vardı ve onun bir yöneticisiydi” dedi.

3 Comments