Seçimde Hile Yapmış!

Marine_Le_Pen_2201432bFransa’da aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi lideri Marine Le Pen, 2012’deki genel seçimlerde, rakibi aleyhine seçim bölgesinde sahte broşür bastırıp dağıtmak suçundan 10 bin avro para cezasına çarptırıldı.

Mahkeme, seçim bölgesi Hénin-Beaumont kentinde rakibi radikal solcu Jean-Luc Melenchon’un fotoğrafı ile bu siyasetçinin Marsilya’daki bir gösteride yaptığı konuşmadaki bazı sözleri alıp montaj yapıp seçim broşüründe kullanan Marine Le Pen’i suçlu buldu.   Radikal parti liderinin, “Araplar, Berberler ve Kuzey Afrikalılar olmadan Fransa’nın geleceği olmaz” şeklinde açıklamasını, seçim kampanya broşüründen kullanan Le Pen, rakibinin onayı olmadan “montaj yaparak sahte broşür” bastırdığı gerekçesiyle mahkum oldu.

0256018F04022458-c2-photo-marine-le-pen-le-20-fevrier-2011-sur-i-tele

Aşırı sağcı lider, mahkemede, bir yıla kadar hapis ve 15 bin Avro’ya kadar para cezası talebiyle mahkemede yargılanmıştı.   Marine Le Pen, geçen pazar günü düzenlenen yerel seçimlerin ikinci turunda önemli bir başarıya imza atarak oylarını yüzde 9’a çıkartırken, en az 10 kentte belediye başkanlığını kazanmıştı

5 Comments