Sendika Noel Satışlarından Vurmayı Hedefliyor.

Amazon.com Fulfillment Center RNO1 Fernley, Nevada, August 8, 2007.(IMAGE BY Ken James)

İnternet üzerinden satış yapan dünyanın en büyük şirketi Amazon’un Almanya’daki yüzlerce çalışanı ücret zammı talebiyle greve gitti.

Amazon’un Bad Hersfeld kentindeki en büyük dağıtım merkezi ve Leipzig’deki lojistik merkezinde, hizmet alanında çalışanların sendikası olan Ver.di, üyelerine 24 saatlik iş bırakma çağrısında bulundu.

Sendika bu eylemlerle şirketi en hassas olduğu yerden, yani Noel satışlarından vurmayı hedefliyor. Almanya’da alışveriş Noel döneminde en yüksek seviyelere ulaşıyor. Ver.di sendikasından Stefanie Nutzenberg, Noel dönemi öncesinde başka kentlerde de iş bırakma eylemlerine gidebileceklerinin sinyalini verdi. Nutzenberg, “Alım satıma özellikle rahatsızlık verilebilecek ve grevleri birbirleriyle bağlantılı hale getirebilecek günlere odaklanacağız” diye konuştu.

Amazon görüşmeye yanaşmıyor

Sendika Genel Sekreteri Mechthild Middecke de “Amazon müzakerelere gönüllü olur olmaz kapının önünde değil masada oluruz” dedi. Ancak Amazon şirketi, sendika temsilcileriyle görüşmeye yanaşmıyor. Şirketin Almanya’daki dağıtım merkezlerinin lojistik şefi Dave Clark, Die Welt gazetesine verdiği demeçte, “Ver.di iş ilişkimizin bir parçası değil, o yüzden onlara fazla zaman ayırmıyorum” dedi. Clark bunun yerine işyeri temsilcilikleri üzerinden çalışanlarla doğrudan ilişki kurmayı önemsediklerini belirtti.

2 Comments