Sharapova’ya Turnuvalardan 2 Yıl Men Cezası

Uluslararası Tenis Federasyonu‘ndan (ITF) yapılan açıklamada, kanındaki meldonyum maddesi nedeniyle doping testi pozitif çıkan Maria Sharapova‘nın 26 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olmak üzere tenis müsabakalarından 2 yıl süreyle ihraç edildiği bildirildi.

Doping testinin pozitif çıktığını itiraf etmesinin ardından lisansı askıya alınan dünyaca ünlü tenisçi Maria Sharapova’ya 2 yıl men cezası verildi.

sssUluslararası Tenis Federasyonu‘ndan (ITF) yapılan açıklamada, kanındaki meldonyum maddesi nedeniyle doping testi pozitif çıkan Sharapova’nın 26 Ocak 2016’dan itibaren geçerli olmak üzere tenis müsabakalarından 2 yıl süreyle ihraç edildiği bildirildi.

Sharapova, mart ayında 10 yıldır sağlık nedenleriyle kullandığı ve 1 Ocak’tan itibaren yasaklı maddeler listesine alınan ‘meldonyum’ nedeniyle doping testinin pozitif çıktığını duyurmuştu.

Uluslararası Tenis Federasyonu (ITF), farkında olmadan doping maddesi kullandığını itiraf eden Şarapova’ya, geçici men cezası vermiş ve Teniste Dopingle Mücadele Programı (TAPD) doğrultusunda, Rus tenisçinin turnuvalara katılması hakkındaki soruşturma tamamlanıncaya kadar yasaklanmıştı.

SHARAPOVA, CAS’A BAŞVURACAK

Kararın ardından Facebook hesabından açıklama yapan Sharapova, ITF’nin meldonyumu ‘kasıtlı’ olarak kullandığınıssa kanıtlamak için oldukça yüklü bir zaman ve para harcadığını ancak bunu beceremediğini ifade etti.2 yıllık cezayı kabul edemeyeceğini belirten Rus tenisçi, yapılan soruştuma sonucunda ilacı kasıtlı olarak kullanmadığının kanıtlandığını kaydeden Sharapova, kararı temyiz etmek için CAS’a başvuracaklarını açıkladı.

Tenis kortlarını ve hayranlarını özlediğini söyleyen Sharapova, “Mektuplarınızı okudum. Sosyal medyada yayınladıklarınız, bana olan sevginiz ve desteğiniz bu zor günleri atlatmamı sağladı. Doğru olduğuna inandığım şeylerin arkasında durmaya devam edeceğim ve kortlara olabildiğince çabuk dönebilmek için gereken tüm mücadeleyi vereceğim” dedi.

s1

Kaynak: tr.sputniknews.com

3 Comments