Şimdilerde Suudi Arabistan Körfez’in ‘İsrail’i mi?

hhhSon  zamanlarda özellikle Yemen‘e yapılan hava saldırıları gösteriyor ki Sudi Arabistan Körfez’in yeni İsrail’i olma yolunda. Uzmanlar Sudi Arabistan‘ın bölge için İsrail’den bile daha tehlikeli hale geldiğini belirtiyor.

Arabistan’ın Yemen’deki saldırgan tutumunun yanında Bahreyn’de gösterdiği agresif davranışlarına da dikkat çekiliyor.

Amerika’nın yanı sıra uluslararası tepkilerin İsrail‘in Gazze‘de yaptıklarına gösterilen tepkiden daha az olması Arabistan’ın bölge için ne kadar tehlikeli bir boyuta geldiğinin en büyük göstergesi deniliyor.

Sudi Arabistan’da tıpkı İsrail’in Gazze ve Lübnan‘da birçok sivili öldürmesine haklı askeri bir gerekçe göstermemesi gibi sivil ölümlerine yeterince açık askeri bir gerekçe gösteremedi.
Sudi Arabistan ve koalisyon güçleri altı haftadan sonra karşıt gurubun liderini öldürmeyi hedef alan hava saldırılarında, Yemen‘in eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih‘in evini bombaladı.

Uzmanlar bu saldırıların gerçek hedefleri yok etmede başarısız olduğunu belirtiyor. Mart ayından bu yana Suudi Arabistan, hükümeti görevinden uzaklaştırıp Yemenin kontrolünü ele geçirmek isteyen Şii Husiler’e karşı yaptığı saldırılarda Oxfam’ göre 400 ‘ü sivil olmak üzere 1.4000kişi hayatını kaybetti. Ama Arabistan Husiler’e karşı birbaşarı elde edemedi Husiller amaçlarına ulaşmak için Yemen’de ilerlemeye devam ediyor.

37 Comments