Şipras’ın Son Umudu Mülteciler

jjjjYunanistan Başbakanı Aleksis Çipras, mülteci krizini ülkesi için fırsata çevirmek için Avrupa Birliği’nin dayatığı borç anlaşmasının gevşetilmesini talep etti.

 
Sputnik sitesinin haberine göre Atina’da Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dovrovski ile görüşen Başbakan Çipras mülteci krizini de gündeme taşıdı. “Yunanistan mülteci krizi nedeniyle büyük bir mali külfetin altına girmiş durumda. Kreditörler yeni borç anlaşması ile ilgili ilk değerlendirme çerçevesinde bu gerçeği göz önüne almalı” mesajını veren Çipras, AB’nin mülteci krizi konusunda Yunanistan’a aktif destek sunmak zorunda olduğunu söyledi.

 
Çipras’ın krizi fırsata çevirmek için ilk adımı geçtiğimiz günlerde Atina’ya resmi ziyaret gerçekleştiren Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile temasları çerçevesinde attığı söyleniyor.

 
Fransa Cumhurbaşkanı’nın da Yunanistan’ın tezine olumlu yaklaştığı belirtiliyor. Çipras’ın mülteci açılımına ilk olumlu cevap Avrupa Komisyonu’ndan geldi.

 
Avrupa Parlamentosu’na seslenen Avrupa Komisyonu Başkanı Jan Claude Juncker, AB üyeleri için 2016 bütçelerinin oluşturulması çerçevesinde mülteci krizinin yaratmış olduğu külfetin dikkate alınacağını açıkladı. Juncker ayrıca, Çipras’ı mülteci konusunda üstlenmiş olduğu olumlu rol nedeniyle kutladı.

 
Yunanistan’la beraber, 2016 bütçesinin gevşetilmesi amacıyla İtalya ve Avusturya da adım atmaya hazırlanıyor. Atina gibi Viyana ve Roma’da 2016 bütçesine dönük olarak AB’den ek kaynak ve mali yardım talep ediyor.

 

 

6 Comments