Sisi ve Abbas’tan ‘barış konferansı’ Çağrısı

Part-NIC-Nic6350464-1-1-0Filistin lideri Abbas ve Mısır lideri Sisi dün akşam Kahire’de bir araya geldi. Taraflar, dün gece Gazze’ye kara harekatını başlatan İsrail yönetimine karşı bir mesaj vermezken, Gazze için acil bir “barış konferansı” düzenlenmesi çağrısı yaptı.

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas dün akşam Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah Sisi’yle bir araya geldi. Görüşmeden İsrail’e karşı bir mesaj çıkmazken taraflar “Gazze’nin yeniden inşası” için barış konferansı düzenlenmesi çağrısı yaptı.

Mısır Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan açıklamada, dün akşam Kahire’de görüşen Abbas ve Sisi’nin bu konferansın acil bir şekilde yapılması konusunda anlaştığı belirtildi. Açıklamada, Abbas ve Sisi’nin İsrail’in Gazze’deki sınır kapılarının geçişler için açılması mesajını verdiği de ifade edildi. Ancak açılacak sınır kapıları içerisinde Mısır ve Gazze’yi birbirine bağlayan Refah sınır kapısının olup olmadığı açıklanmadı. Görüşmede, Gazze’ye havadan ve karadan saldıran ve şu ana kadar 260’dan fazla Filistinlinin ölümüne neden olan İsrail yönetimine karşı da bir mesaj çıkmadı. Abbas ve Sisi yalnızca acil bir ateşkes ilan edilmesi gerekliliği üzerinde durdu.

3 Comments