Sisi’ye Karşı Birlik Çağrısı

siss-04769496Mısır’da Hüsnü Mübarek’in devrilmesi ile sonuçlanan çatışmalı sürecin önemli aktörlerinden 6 Nisan Hareketi, bu kez tüm muhalifleri Sisi yönetimi karşısında birlikte hareket etmeye davet etti.

“Ahmed Mahir Hareketi” olarak da bilinen “6 Nisan Hareketi” sözcüsü Ömer Ali yaptığı açıklamada, Hüsnü Mübarek’in hükümetinin devrilmesi sırasında aynı çatı altında birleşen tüm tarafları tekrar birleşmeye çağırdı.

Ülkede durumun önceki durumdan çok daha kötü olduğunu beliten Ali, muhaliflerin adalet ve onurları için tekrar bir araya gelmesini istedi.

6 Nisan Hareketi sözcüsü Ali, etrafında birleşilecek beş maddeyi de şöyle sıraladı:

“Tüm muhalif grupların imza atacağı toplumsal bir sözleşme, kapsayıcı adalet, devlet kurumları arasında ilişkilerin yeniden düzenlenmesi, onurlu bir anayasa ve ülkeyi mevcut durumdan kurtaracak kriz hükümeti.”

Ülke hapishanelerinde tutuklu sayısının on binlerle ifade edildiğini söyleyen Ali, devrimi devam ettirenlerin bu siyasi tutuklular olduğunu ve fikri ayrılıklarına bakılmaksızın onların etrafında birleşilmesi gerektiğini savundu.

İHVAN DESTEKLİYOR

Müslüman Kardeşler Teşkilatı üyesi Ahmed Rami, ‘devrimi’ tekrar sokağa taşıyacak her türlü girişimi memnuniyetle desteklediklerini söyledi.

Kendilerinin başından beri sürece sahip çıkarak mücadeleye devam ettiklerini söyleyen Rami, Mısır’da yaşanan iktidar değişiminin dördüncü yıl dönümü olan 25 Ocak tarihinden önce böylesi bir çağrının kendilerini sevindirdiğini söyledi.

İhvan üyelerinden Muhammed Süveydan ise, 6 Nisan Hareketi’nin bugün yaptığı çağrıyı kendilerinin aylardır haykırdıklarını söyledi.

6 Nisan Hareketi 2008 yılının Nisan ayında dönemin Cumhurbaşkanı Hüsnü Mübarek aleyhine kurulmuştu. Hareket, Ocak 2011’de yaşanan çatışmaların ardından “6 Nisan Ahmed Mahir Hareketi” ve 6 Nisan Demokratik Hareketi” olarak ikiye ayrıldı.

6 Nisan Ahmed Mahir Hareketi, bundan bir ay önce yaptığı çağrı ile 2013 yılındaki askeri darbenin ardından yapılan seçimlerle Cumhurbaşkanı seçilen Abdulfettah Sisi’nin devrilmesi için aralıksız gösteriler düzenleneceğini duyurmuştu.

90 Comments