330 Bin Nüfuslu Ülkede 10 Bin Kişi Sokağa İndi Başbakan İstifa Etti

ggggPanama belgelerinde adı geçen İzlanda Başbakan’ı Sıgmundur David Gunnlaugsson istifasını Cumhurbaşkanı Ólafur Ragnar Grímsson’a sundu.Panama belgelerinde adı geçen İzlanda Başbakan’ı Sıgmundur David Gunnlaugsson istifa etti.

Sigmundur Gunnlaugsson, Cumhurbaşkanı’ndan parlamentoyu feshetmesi ve erken seçim kararı almasını istedi. İzlanda Cumhurbaşkanı Başkanı Olafur Ragnar Grimsson ise bu talebi kabul etmediği belirtildi. Gunnlaugsson da bunun üzerine istifa etti.

330 bin nüfuslu İzlanda’da 10 bin kişi dün Başbakan Gunnlaugsson’ın istifasını istemişti. Bu eylemin İzlanda için büyük bir tepki olduğu yorumları yapılmıştı.

Panama belgeleri Sigmundur Gunnlaugsson ve eşinin 2007 yılında bir offshore şirketi satın aldığını ortaya koyuyordu.

Mossack Fonseca belgelerinde Başbakan Gunnlaugsson’un, bir offshore şirket aracılığıyla sorunlu İzlanda bankalarına yüz milyonlarca dolarlık yatırım yaptığı ve bu yatırımları kamuoyuyla paylaşmadığı ortaya çıkmıştı. 2009’da Başbakanlık görevini devralan Gunnlaugsson’un İzlanda yasalarına göre hissesi bulunan şirketlerdeki mal varlığını açıklaması gerekirken bu beyanatı yapmadığı anlaşılmıştı.

14 Comments