Şok Rusya Esad’ın Yanında Savaşa Girdi

pppppRus Kommersant gazetesi, Rusya’dan Suriye hükümetine IŞİD militanlarıyla mücadele kapsamında gönderilen silahları ve Rus güçlerinin aktif çatışmaya girmeden danışmanlık yaptığını yazdı. Reuters ise Rus güçlerinin Esad’a bağlı birlikler ile muhaliflerle çatışmaya girdiğini iddia etti.

Kommersant’a konuşan kaynaklar, Suriye hükümetine ateşli silahlar, bomba atar mühimmat ve zırhlı araçlar gönderildiğini söyledi. Adları belirtilmeyen kaynaklara göre, cephane teslimatları uluslararası hukuka ve iki ülkenin hükümetleri arasındaki anlaşmalara uygun biçimde gerçekleştiriliyor.

Bununla birlikte gazetenin kaynakları, anlaşmalarının bir bölümünün de, İsrail’le yapılan görüşmelerin ardından Rusya’nın Suriye’ye teslim etmeme kararı aldığı S-300 füze savunma sistemleri için Şam hükümetinin önceden verdiği avans üzerinden gerçekleştirildiğini belirtti.

Kommersant’a konuşan bir yetkili, Şam hükümetine IŞİD militanlarıyla mücadele edebilmesi için cephane gönderildiğini belirtip şunları söyledi: ”Silahlar ve askeri araçlar Suriye ordusuna, ülkenin geniş bölgelerini ele geçiren IŞİD’cilerin ilerleyişini durdurmak için gerekli.”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de daha önce yaptığı bir açıklamada, ülkesinin Suriye’ye ‘teçhizat, eğitim ve cephane bakımından önemli ölçüde destek verdiğini’ söylemişti.

 

Medyada Rusya’nın Suriye’ye askeri yığınak yaptığı ve ülkede kara birlikleri olduğu yönünde iddiaların yer alması ardından Rusya Dışişleri Bakan sözcüsü Mariya Zaharova da dünkü basın toplantısında, Suriye’de bulunan Rus askeri uzmanlarının askeri operasyonlara katılmadığını ve görevlerinin ‘danışmanlıkla’ sınırlı olduğunu ifade etmişti.

Nitekim Kremlin’den önceki hafta yapılan bir açıklamada Rusya’nın IŞİD militanlarına karşı ‘doğrudan askeri bir müdahaleye girişip girişmeyeceğini tartışmak için henüz çok erken olduğu’ ifade edilmişti. Zira Moskova, IŞİD mevzilerine yapılacak saldırıların Suriye hükümeti ve BM’nin izni doğrultusunda gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyor.

 

Suriye’deki iç savaşın başlamasından bu yana Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a desteğini devam ettiriyor. Rusya ordusuna bağlı birliklerin Suriye’de Cumhurbaşkanı Beşar Esad’a bağlı birliklerin yanında muhalif gruplara karşı çatışmalara girdiği ifade ediliyor.
Reuters haber ajansına bilgi veren kaynaklar, çatışmalara katılan Rus birliklerinin sayısının şu an için sınırlı olduğunu da ifade etti.

Ajansın haberinde “Son gelişmeler ABD’nin ‘Rusya Suriye’deki iç savaşa müdahale etmeye hazırlanıyor’ endişelerini doğrular nitelikte” deniyor.

Bu hafta içerisinde Rusya’ya ait üç askeri kargo uçağı, Suriye’nin Lazkiye kentine iniş yapmıştı.

ABD Rusya’dan yapılan sevkiyatın prefabrik binaların yanı sıra hava kontrol teçhizatları içerdiğini iddia etse de, Rusya uçakların rutin insani yardım taşıdığını savunuyor.

ABD’li yetkililer Rusya’nın Suriye’de askeri yığınak yapma gerekçesinin henüz net olmadığını ifade ediyor.

Kaynak: Sputnik / BBC Türkçe

115 Comments