Solcu Yunan Başbakanına Bir Darbe de Standard & Poor’s’dan

untitledUluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Yunanistan’ın kredi notunu “B”den “B-”ye düşürdü.

 
Yunanistan’ın kredi notunu “B”den “B-”ye düşüren uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), ülkenin “negatif” olan kredi notunu da teyit etti. S&P’nin resmi sitesinden yapılan açıklamada karara gerekçe olarak sınırlı likiditenin, yeni hükümetin borçları yeniden yapılandırmaya yönelik anlaşmalar için sahip olduğu zamanı kısıtlaması gösterildi.

Açıklamada, “Yeni hükümetin yapacağı anlaşmaların zamanlamasına ve başarısına ilişkin potansiyel belirsizlikler, kredi çıkış riskini artırırken, yatırımları ve vergi uyumunu zayıflattı. Bunun sonucu olarak Yunanistan’ın uzun vadeli kredi notunu ‘B’den ‘B-’ye düşürdük” ifadesine yer verildi.

Kuruluş, 29 Ocak’ta yaptığı son değerlendirmede, Yunanistan’ın kredi notunun negatif izlemeye alırken, yeni hükümetin gerekli finansal destek için kreditörleriyle anlaşma sağlamakta başarısız olması durumunda ülkenin kredi notunun düşürülebileceği uyarısını yapmıştı.

S&P açıklamasında ayrıca Yunanistan’ın sınırlı nakit rezervi ve yaklaşan borç itfaları nedeniyle pazarlık esnekliğinin azaldığı savunuldu. Açıklamada, “Bizim görüşümüze göre kredi veren resmi kuruluşlarla müzakerelerin uzaması, mevduat kaçışı olması, daha kötü ihtimalle sermaye kontrolleri getirilmesi ve son ödeme merci finansmanına erişimin yitirilmesi şeklinde mali istikrarsızlığın artması yönünde bir baskı oluşturarak Yunanistan’ın Avrupa Ekonomik ve Para Birliği’nden çıkmasıyla sonuçlanacaktır” denildi.

134 Comments