Soros’un Kuruluşu İsrail’e Karşı…

gggSoros’un sivil toplum kuruluşunun, ABD Başkanı Barack Obama’nın yeni başkana sağladığı destek ile İsrail’i uluslararası hukuk ihlallerinden hesap vermek zorunda kalacağı bir konuma çekmeye çalıştığı ileri sürülüyor

Bloomberg’de yayınlanan habere göre, Soros’un kurucusu olduğu Open Society Foundations adlı sivil toplum kuruluşunun, Obama’nın ABD yönetimine gelmesinin ardından yeni başkana sağladığı destek ile İsrail’i uluslararası hukuk ihlallerine istinaden hesap vermek zorunda kalacağı bir konuma çekmeye çalıştığı söyleniyor.
Obama’nın yönetimi devralması ile birlikte Soros’un gayretlerini arttırması ile İsrail’in Cumhuriyetçilerden aldığı destek sayesinde gerçekleştirdiği hukuk ihlalleri karşısında hesap vermek zorunda kalmadan rahatça hareket etmesinin önüne geçilmeye başlandığı ve İsrail’in kendisini dokunulmaz hissetmemesi için çeşitli girişimlerde bulundukları belirtiliyor.
Open Society Foundations’ın hazırladığı iki ayrı makaleden oluşan bir belgeye göre Soros, Bush yönetimini çeşitli açılardan, bilhassa medyayı kullanış şeklinden ötürü Nazi rejimine benzetirken, Filistin meselesinde İsrail’in kayırılmasının olumsuz sonuçlarına da değiniliyor. Soros aynı zamanda kendisinden para alan bazı İsrailli kuruluşların bu yardımları gizlemeyi tercih ettiklerini ve yöneltilen sorulara yalan beyanatlar ile yanıt vermeyi tercih ettiklerini iddia ediyor.

Open Society Foundations’ın 2013 yılında hazırladığı dökümanın dışarı sızmasının hikayesi de ilginç, DCLeaks.com sitesi üzerinden dökümanın dışarı sızmasının ‘hacktivistler’ tarafından gerçekleştirildiği söylense de, bazı kaynaklar sızdıran tarafın Soros’un kendisinden başkası olmadığı inancındalar. Open Society Foundations’dan Rebeca Beyer, belgenin kendilerine ait olduğunu geçtiğimiz günlerde doğrulamış, sızdıranların bulunmaları için FBI’ın harekete geçtiğini belirtmişti.

100’den fazla ülkede insan hakları ve hukukun üstünlüğünün tanınması konularının incelenerek rapor edildiği belge aynı zamanda, İsrail kadar Hamas’ın da insan hakları ihlalleri uyguladığını, ancak bu ihlalleri gözleyerek rapor edecek kurumların bulunmayışından şikayet ediyor.

Obama yönetimi de 2008-9 yıllarında sürdürülen Gazze savaşı boyunca İsrail’in gerçekleştirdiği hak ve hukuk ihlallerine karşı hesap verebilir bir konumda olması gerektiğini savunmuş, Soros ise, Beyaz Saray’da bulunan ekibin İsrail’e karşı değişen tutumundan yana taraf tutmuştu.

9 Comments