Spiegel Online: Almanya İncirlik’ten Çekilmeye Hazırlanıyor

Almanya’nın İncirlik Üssü’nde konuşlu askerlerini geri çekmeye hazırlandığı öne sürüldü.

incirlik

Türkiyenin Alman milletvekillerinin İncirlikteki Alman askerlerini ziyaret etmesine izin vermemesi üzerine, Üste bulunan ve IŞİD’e karşı mücadelede uluslararası koalisyona destek veren Tornado keşif uçaklarını geri çekme hazırlıkları yaptığını yazdı.

Dergiye konuşan hükümet ortağı Sosyal Demokrat Parti milletvekili Rainer Arnold, Alman askerlerinin ziyaret edilmesine müsaade edilmezse, teskerenin uzatılması söz konusu değil dedi. Alman hükümetine de çağrı yapan SPD milletvekili Arnold, Hükümet derhal Alman askerlerinin konuşlanabileceği başka bir yer bulmalı ifadelerini kullandı.

Rainer Arnold, izin verilmemesi durumunda sadece İncirlikten çekilmenin söz konusu olmayacağını, partisinin Awacs uçuşlarına Alman askerlerinin katılması konusunda olumsuz oy vereceğini de dile getirdi. Arnold, Spiegelde yer alan ifadesinde NATO, Alman parlamentosunun Awacs uçuşları için Alman askerlerine izin vereceğinden hareket etmesin dedi.

Alman ordusunun İncirlikten çekilme hazırlıklarına başladığını iddia eden dergi, alternatif olarak Alman askerlerinin Ürdün veya Kıbrısa kaydırılmasının değerlendirildiğini bildirdi.

6 Comments