Stalin’in Torunundan Putin’e Zehir Zemberek Sözler

stttttSovyet Devrimi’nin liderlerinden Josef Stalin’in torunu Yevgeni Çugaşvili, İngiliz Daily Mail gazetesine konuştu. Çugaşvili, geçtiğimiz günlerde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde açtığı “Stalin’e hakaret” davasını kaybetmesi hakkında açıklamalarda bulundu, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i de sert sözlerle eleştirdi.

AİHM, Çugaşvili’nin, 2009 yılında Novaya Gazeta’da, 1940’ta Polonya’da yaşanan katliamdan Stalin’in sorumlu olduğuna dair yayında “dedesine ‘kan emici yamyam’ sözleriyle hakaret edildiği” gerekçesiyle açtığı davayı reddetmişti.
Konu hakkında konuşan ‘torun Stalin’, “Dedem gazetenin söylediği gibi kana susamış bir yamyam değildi. AİHM kararı karşısında şaşkınlığa uğradım. Ne diyebilirim ki? Kremlin’deki düzenbaz ve hırsız liderlerimizin idaresindeki komisyonların kurulması inanılmaz.
Polonyalı liderlerle aynı yolu izliyorlar. Düşman bir devletin müttefikimiz haline gelmesi inanılır gibi değil. Ve şimdi onlar Putin’i çağırmadılar bile. Onunla yerleri sildiler ve doğru şeyi yaptılar. Eğer ülkeni, insanlarını ve tarihini sevmiyorsan, bunu yabancılardan nasıl bekleyebiliriz? Polonya bizim düşmanımız ve sinirleri yüzyıllar sürecek.
İngiltere ise bir başka düşman…Eğer Stalin yalnızca beş yıl daha fazla yaşasaydı, Rusya’da ortaya çıkan felaketler engellenebilirdi. Ancak Stalin gitmişti, Nikita Kruşçev gücü elinde aldı ve ekonomiyi yok etmeye başladı. Bu durum da Sovyetlerin düşmanlarının güçlendiği bir duruma yol açtı – Gorbaçov, Yeltsin ve Putin gibi”Mücadelesine devam edeceğini” Stalin’in torunu Yevgeni Çugaşvili mucadalerini devam edeceklerini belirtti.

 

 

126 Comments