Suriye Batağını Saplanan Rusya Çarketti Çözüm İçin Umut Türkiye

sergei-lavrovTürkiye ve Rusya’nın yaşadığı uçak krizinin ardından Turkiye hakkında inanılmaz suçlamalarda bulunan Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, daha önce söylediği her şeyi unuttu. Lavrov, “Türkiye’yle ilişkilerin normalleşmesi Suriye krizinin çözülmesinde çok etkili olur” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mamedyarov‘la Bakü’de gerçekleştirdiği görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında konuşan Lavrov, “Türkiye’yle ilişkilerin normalleşmesi bölgedeki genel durumu olumlu etkileyecek. Umuyorum ki bu durum, Rusya ile Türkiye’nin pozisyonlarının bir hayli farklı olduğu Suriye krizinin aşılması için daha etkili bir biçimde ortak yaklaşımlar aramamıza yardımcı olacak” dedi.

Lavrov, “Türkiye Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘yla Soçi’de gerçekleştirdiğim samimi görüşme, artık Türk partnerlerimizle aramızda daha az anlaşmazlık olacağını düşünmeme izin veriyor. BM Güvenlik Konseyi ve Uluslararası Suriye Destek Grubu kararlarının yerine getirilmesi konusunda daha açık bir biçimde anlaşmaya varmak için çalışacağız” diye ekledi.

4 Comments