Suriye Dışişleri Bakanı: “Türkiye Politikasını Değiştirmeli”

velid-el-muallim-jpg20130905193446Bugün bir basın toplantısı düzenleyen Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Irak-Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı uluslararası operasyon ihtimali ve bölgesel gelişmeleri değerlendirdi.
Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim, Suriye’nin terörizme karşı bütün devletlerle işbirliğine hazır olduğunu söylerken, ABD’nin Suriye’den izin almadan ülke topraklarında IŞİD’i vurmasına izin vermeyeceklerini söyledi. Muallim, Türkiye’nin dış politikasını değiştirmesinin iyi olacağını da vurguladı.
Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) 2170 No’lu kararına destek veren Muallim, Suriye’nin bağımsızlığına ve egemenliğine saygı gösterilmesi kaydıyla, bölgesel ve uluslararası planda terörizme karşı savaşta işbirliğine ve koordinasyona hazır olduklarını söyledi.

 

 

BMGK kararının geç kaldığına dikkat çeken Muallim, bununla birlikte kararın Suriye’nin terörizmi temizleme çizgisiyle uyumlu olduğunu belirtti. Terörün ancak sabır, kapsayıcılık ve bütün ülkelerin çabalarıyla yenilebileceğini vurgulayan Muallim, BMGK kararının herkesi bağladığını, bu nedenle terörizmi finansmanının, teşvikinin ve militanların geçişinin engellenmesi gerektiğini ifade etti.

 

 

Bütün ülkelerin, ulusal çıkarları gereği bölgeyi tehdit eden terörizme karşı mücadelede işbirliğine gitmesi gerektiğini kaydeden Muallim, özellikle Türkiye’nin dış politikasını değiştirmesinin ülkenin ve halkının yararına olacağının altını çizdi.

 

 

Muallim, ABD’nin Suriye ile işbirliği yapmadan yapacağı “terörle mücadele” operasyonlarının ise ülkenin egemenliğine bir saldırı olarak değerlendirileceğini söyledi.

 

 

ABD’li gazeteci James Foley’nin IŞİD tarafından infaz edilmesini kınayan Dışişleri Bakanı, bununla birlikte, IŞİD Suriye yurttaşlarını ve askerlerini katlederken neden Batı’dan hiç kınama gelmediğini de sordu.

 

 

10 Comments