Suriye Krizi Uluslararası Piyasaları Vurdu Güvenli Liman Japon Yeni mi?

Suriye de yaşan krizin ardından dolar ve yen yükseldi. Yatırımcılar uluslararası piyasalarda güvenli liman arayışına girdi. 

Daha yüksek riskli varlıklara yönelik artan talep, Pazartesi başlarında Doların / Yenin artmasına yardımcı oluyor. Yatırımcılar, hafta sonunda ABD’nin Suriye’ye yönelik saldırısının ardından daha sıkı küresel sermaye piyasalarına tepki veriyor.

 

Olayları hafta sonu, Cumartesi günü erken saatlerde, Amerika liderliğindeki  koalisyon, Pentagon’un 7 Nisan’da Douma’da şüpheli bir zehirli gaz saldırısı nedeniyle,  Asad’a misilleme alarak Suriy’edeki hedeflere 150 tane füze fırlattı.

Öte yandan ABD, Rusya yeni ekonomik yaptırımlar ile baskıyı artırmaya hazırlanırken, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin  Pazar günü Suriye’ye yönelik daha fazla Batı saldırısının dünyaya kaos getireceği konusunda uyarıda bulundu. Ateşli söylemler nedeniyle finansal piyasalar sınırda ve yüksek volatilite seviyelerinde kaldı.

İranlı mevkidaşı Hasan Ruhani ile yaptığı bir telefon görüşmesinde Putin ve Ruhani, Kremlin’e göre, Batının saldırılarının, yedi yıllık Suriye çatışmasında siyasi bir çözüme ulaşma şansını zedelediğine karar verdiler.

Kremlin, “Vladimir Putin, ABD’nin bu tür eylemlerinin devam etmesi halinde, kaçınılmaz olarak uluslararası ilişkilerde kaosa neden olacağının altını çizdi.” Dedi.

Suriyedeki bu gelişmelerin ardından dünya borsalarında sakin bir hava eserken ABD doları ve Japon yeni sınırda seyretti.

Suriye’deki durum Pazartesi gününden itibaren sakinleşmeye başlarsa, yatırımcılar muhtemelen Amerika Birleşik Devletleri ile Çin arasındaki potansiyel ticaret savaşındaki gerilimlerin hafifletilmesine odaklanacak.

Karlılık bu  hafta da yükselecek ve S & P 500’deki şirketlerin% 10’undan fazlası ilk çeyrek sonuçlarını açıklayacak. Sağlam kazançlar, artan risk talebine yol açabilecek hisse senedi fiyatlarını destekleyebilir ve Avustralya Doları’nı daha cazip hale getirebilir.

Pazartesi günü Japonya’dan ekonomiyle ilgili olağandışı haberler gelmedi.

ABD, % 0.2 seviyesinde olması beklenen Çekirdek Perakende Satışlarını açıklayacak.  Perakende Satışların% -0.1’den% 0.4 oranında artması bekleniyor.

The Empire State, İmalat Endeksi’nin 19.5’te 22.5’ten aşağıya inmesi bekleniyor. İşletme Stokunun, geçen ayın raporuna uygun olarak% 0,6 oranında olması bekleniyor. NAHB Konut Piyasası Endeksi’nin  71’e çıkaması bekleniyor.

Son olarak, Federal Açık Piyasa Komite Üyesi Raphael Bostic konuşmayı planladı. Son zamanlarda, bu yıl faiz oranlarını iki kat artırmayı tercih ettiğini, ancak görüşün farklı bir politika yaklaşımı gerektirmesi durumunda görüşünü değiştirmeye açık olduğunu söyledi. ”

Erken ticaret bugün ABD hisse senedi piyasaları ve USD / JPY için destekleyici olacak bir risk günü olacak. Forex  Pazartesi günkü kazanç raporları beklenenden daha iyi çıktığından, daha da güçlenebilir. Ancak, fiyatlar hızla düşebilir ve Suriye’de koşullar ısınmaya devam ederse, uzmanlar paranın güvenli limanı Japon Yeni olacak diyor.

70 Comments