Suriye Krizi Uluslararası Piyasalrda Altın Fiyatlarını Yükseltti

Altın fiyatları Cuma günü yükseldi ve yatırımcılar Suriye’deki güvenlik gerilimlerinden güvenlik liman arayışında oldukları için altına yöneldi.

ABD Başkanı Donald Trump ve ulusal güvenlik görevlileri Perşembe günü, bir Rus elçisinin Washington ve Moskova arasında daha geniş bir çatışmanın yarattığı korkuları dile getirirken, şüpheli bir zehirli gaz saldırısına tepki olarak füze saldırılarını tehdit ettiği Suriye’deki seçenekleri görüştüler.

Trump, bununla birlikte, Perşembe günü Suriye’ye yönelik tehdit altındaki grevinin zamanlaması konusunda şüphe uyandırdı. Suriye’ye yönelik bir saldırının “çok yakında ya da çok yakında gerçekleşmeyeceğini” söyledi.

“Donald Trump, dün sabah tweetinde biraz geri adım attı, ancak Suriye’ye yönelik bir askeri saldırı nedeniyle Rusya ile bu durumun tırmandırabileceği tehlikesi uzmanlar tarafından belirtiliyor.

Spot altın, 0930 GMT’den bir ons başına 0,440,79 $ seviyesinden yüzde 0,4 oranında arttı ve haftalık yaklaşık yüzde yarımlık bir artışa ayarlandı. ABD altın vadeli işlemler ons başına 1.343.70 $ seviyesinde sabit kaldı.

Küresel hisse senetleri, bir aydan fazla bir süredir en yüksek haftalık kazancına imza attılar, çünkü yatırımcılar tedirginliği korurken, emtiaları artırdı.

Çin ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki ticaret savaşı konusundaki endişeleri de bir önceki oturumda da altını fırlatmıştı.

Trump Perşembe günü Washington ve Pekin arasındaki ticaret görüşmelerinin iyi gittiğini söyledi.

Öte yandan, dünyanın en büyük altın destekli borsada işlem gören Fonu olan SPDR Gold Trust’ın hisseleri, Perşembe günü% 0.69 artarak 865.89 tona yükseldi.

Holding, Haziran 2017’den bu yana en yüksek seviyelerine yükseldi ve bu yıl şimdiye kadar yaklaşık yüzde 3,5 artarak, finansal ve politik belirsizlikler döneminde güvenli bir yatırım olarak görülen metal için yatırımcı iştahında bir artış olduğunu gösteriyor.

Diğer değerli metallerde, spot gümüş, bu hafta şimdiye kadar% 1 artışla ons başına% 0.7 artışla 16.54 $ ‘a yükseldi.

Platinum ons başına 931.90 $ ‘dan% 0.8 daha yüksekti. Hafta boyunca, metal yaklaşık yüzde 1’in üzerinde bir artışa ulaştı.

19 Comments