Suriye Ordusu Ateşkes İlan Etti

Syria's Assad, an American hero? One Virginia senator saysSuriye ordusu ile Ahrar-u Şam ve El Nursa öncülüğünde kurulan Fetih Ordusu, başkent Şam ve İdlib’in bazı bölgelerinde ateşkes ilan etti.

 
Edinilen bilgilere göre, çatışmaların yoğun yaşandığı Şam’ın kuzeybatısındaki Zebedani ilçesi ve Madaya bölgesi ile İdlip’e bağlı Fua ve Kefraya kasabasında İran’ın arabuluculuğuyla ateşkes ilan edildi.

Ateşkes kapsamında, Suriye ordusu bu dört bölgede hava saldırıları gerçekleştirmeyecek. Yine ateşkes anlaşmasına göre, Suriye ordusu kontrolündeki Şam’ın Batı kırsalındaki siviller ile Zebadani, Madaya ve Bukayn’daki siviller tahliye edilecek. Çatışmaların başlamasından öncesi Suriye’nin önemli tatil merkezlerinden biri olan Zebadani’de halen 40 bin sivil insan yaşıyor.

Öte yandan, Suudi Arabistan’ın güdümünde kurulan Ahrar-u Şam ve El Nursa örgütlerinin de içinde yer aldığı çatı örgüt olan Fetih Ordusu’nun kuşatma altında tuttuğu Şii kasabası Fua ile Kefraya’deki sivillerin tahliye işlemlerine başlanılacak. Bugün öğle saatlerinde yürürlüğe giren ateşkes, 6 ay süre ile geçerli olacak.

Suriye ordusunun hava bombardımanı yapması haline bu dört bölgedeki ateşkes kalkacak. Ateşkes anlaşmasının bir diğer maddesi ise esir takası olacak.

Fua ve Kefraya kasabaları Suriye ordusunun İdlib bölgesinde ellerinde tek kalan yer olması dolayısıyla ordu buraya çok önem veriyor. Her iki kasabada 20 binden fazla sivil yaşıyor.

2 Comments