Suriye Türkiye’nin İnsansız Hava Aracını Düşürdü İddiası

türk-insansız-uçak.hlargeSuriyeli askeri bir yetkili, ordunun dün Halep yakınlarında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olduğu iddia edilen insansız hava aracı düşürdüğünü öne sürdü.

 
Suriye gazetesi El Vatan’da da ordunun Halep’te bir İHA düşürdüğü iddia edildi. Gazete, Suriyeli askeri yetkililerin yaptıkları inceleme sonucunda İHA’nın Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olduğunu saptadıklarını’ öne sürdü. Sputnik’e konuşan Suriyeli askeri bir yetkili, ordunun dün Halep yakınlarında bir insansız hava aracını (İHA) düşürdüğünü söyledi.
Haberde ‘keşif uçuşu’ yapan İHA’nın Halep bölgesindeki ‘Suriye ordu güçlerinin pozisyonlarıyla ilgili istihbarat topladığı’ ve ‘bu bilgileri daha sonra Suriyeli muhaliflere ileteceği’ iddiası yer aldı.

Suriye ordusu, geçen hafta da bir ABD İHA’sının düşürüldüğünü duyurmuştu.
ABD’nin Kasım 2011’de Türkiye’nin verdiği izinle Adana’daki İncirlik Hava Üssü’ne yerleştirdiği dört adet ‘Predatör’ tipi İHA’dan birinin, 17 Mart’ta Lazkiye’nin kuzeyindeki Bin Hadi bölgesinde Suriye ordusu tarafından düşürüldüğü iddia edildi.
Suriye’nin resmi haber ajansı SANA ‘Suriye hava savunması, düşman ABD keşif uçağını kuzey Lazkiye’de düşürdü’ iddiasında bulunurken, devlet televizyonunda İHA’nın vurulma anının ve enkazının görüntüleri yayınlandı.
Türk askeri kaynaklar da, düşen ABD’ye ait Predatör’ün İncirlik’ten silahsız olarak kalktığını doğruladı.

Kaynak: Yeni şafak

 

 

 

16 Comments