Suriyeli Bütün Taraflar Moskova’da Bir Araya Geliyor

ssssssSuriye hükümeti temsilcileriyle muhalifleri Rusya’nın başkenti Moskova’da ikinci kez bir araya getirecek ‘Suriye Krizi İstişare Toplantıları’ bugün başlıyor.
Görüşmeler, 26-29 Ocak’ta Moskova’da yapılan ilk turda olduğu gibi basına kapalı olarak gerçekleştirilecek.
9 Nisan perşembe günü sona erecek görüşmelerde Şam heyetine Suriye’nin BM Daimi Temsilcisi Beşşar El Caferi’nin başkanlık etmesi bekleniyor.

Toplantıya, Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Ulusal Koalisyonu’nun (SMDK) yanı sıra SMDK’nın eski Başkanı Ahmed Muaz El Hatib, eski Halep Vakıflar Müdürü Muhammed Suheyb eş-Şami ve diğer muhalif temsilcilerle ‘Suriye Devleti’nin İnşası’ hareketi katılmıyor.

Suriye içinde faaliyet gösteren muhalif grupların temsilcilerinin toplantıda yer alması öngörülüyor.

Öte yandan muhalifler, Suriye Devleti’ni İnşa Hareketi’nin lideri Luay Hüseyin’in toplantıya katılımının sağlanması için Moskova’dan talepte bulundu.

Yurtdışına çıkış yasağı bulunan Hüseyin’in görüşmelere katılımı Şam hükümeti tarafından engelleniyor.

Hüseyin, Suriye hükümetini eleştirdiği bir makalesi nedeniyle 12 Kasım 2014’te tutuklanmıştı.
Moskova’da 26-29 Ocak’ta düzenlenen Suriye toplantısına bireysel düzeyde davet yapılmış, görüşmelere SMDK Başkanı Halid Hoca ve Koalisyon üyeleri ile Rusya tarafından davet edilen Muaz el Hatib, Hadi El Bahra, Abdulbasit Seyda ve Bedir Camus gibi birçok isim katılmamıştı.

Muhalif sanatçı Cemal Süleyman, PYD Eşbaşkanı Salih Müslim, muhalif Halk İradesi Partisi Genel Başkanı Kadri Cemil, yönetmen Süheyr Sermini, Ulusal Çağrı Platformu Başkanı Semir El Ayta’nın da arasında bulunduğu 34 isim ise toplantılarda bulunmuştu.

4 Comments