Suriyeli Kaçak Mülteciler Bir Uçusu 95 Bin Olan Lüx Uçakla Gelmiş

article-2283321-18383C39000005DC-757_964x626İsveç’in Malmö şehrine bağlı Sturup Havalimanı’nda 10 Suriyeli mülteci yakalandı. Mültecilerin çok lüks Cessna 680 Citation Sovereign tipi özel uçakla getirildikleri tespit edildi.

Smart Aviation Company adlı bir Mısır Charter firmasına ait olduğu belirlenen uçağın, Beyrut üzerinden Malmö’ye geldiği belirtildi. Uçağın 59 ve 56 yaşlarındaki iki Mısırlı pilotu ile 25 yaşındaki Lübnanlı hostesinin gözaltına alındığı ve uçağa el konulduğu bildirildi.

Skaane Emniyet Müdürlüğünden Ewa-Gun Westford yaptığı basın açıklamasında “Suriyeli mülteciler Malmö’de bir otele yerleştirildiler. İfadeleri alındıktan sonra bir mülteci kampına nakledilecekler. Pilotlar ve hostes mahkemeye sevk edilecek ve insan kaçaklığı ile yargılanacaklar” dedi.

Savcı Ulla Karlbrink, iki pilot ve bir hostesin tutuklanarak cezaevine gönderilmesini istedi. Mahkeme savcının talebini kabul ederken, uçağın akıbetinin de savcı tarafından belirleneceği bildirildi. Polis, benzeri bir uçağın Beyruttan Malmö’ye uçma masrafının 300 bin kron yani yaklaşık 95 bin lira civarında olduğunu, mültecilerin ne kadar para ödediği ve kimlere ödeme yaptıklarının araştırıldığını açıkladı.

Uçağın pilotlarının yolcu listesini havalimanı pasaport polisine vermek istememesi üzerine ortaya çıkan olayla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldığı bildirildi

7 Comments