Suriyeli Muhalifler Yeni Bir Silahlı Örgüt Kuruyor

attSuriyeli muhaliflerin, Kahire’de yapılacak bir konferansla yeni bir örgüt kurmaya hazırlandığı bildirildi.

 
8-9 Haziran tarihlerinde Kahire’de yapılacak olan konferansa Suriye muhalefetinin saygın isimlerinden Heysem Menna öncülük ediyor.

YDH’nin aktardığına göre, Mısır Dışişleri Bakanlığı, konuyla ilgili yaptığı açıklamada Kahire’nin 8-9 Haziran tarihlerinde Suriyeli muhalif grupların düzenleyeceği geniş kapsamlı konferansa ev sahipliği yapacağını belirtti.

Suriye muhalefetinin saygın isimlerinden Heysem Menna’nın öncülük ettiği konferansa Suriye toplumunun muhtelif kesimlerinden 200 kadar asker ve sivil muhalif şahsiyetin katılacağı bildirildi.

Konferansta yeni kurulacak Suriye Ulusal Muhalifleri adlı örgütün siyasi komitesinin seçileceği, bir ulusal sözleşmenin ve yol haritasının belirleneceği ifade edildi.

Yeni muhalif örgütün İstanbul merkezli Suriye Ulusal Koalisyonundan tamamen farklı olacağını belirten Heysem Menna, örgütün tamamen Suriyelilerden oluşacağını, mali finansmanını kendisinin temin edeceğini ve tamamen Suriyelilerin gündemiyle hareket edeceğini söyledi.

Mısır’ın örgütleri üzerinde herhangi bir müdahalesinin bulunmadığını belirten Heysem Menna, istisnasız tüm askeri ve sivil kurumların geçiş hükümetine devredilmesini öngörecek şekilde Cenevre Bildirisi çerçevesinde müzakerelere açık olduklarını söyledi.

Heysem Menna, Kahire konferansından sonra BM Suriye Özel Temsilcisi Steffan de Mistura ile görüşeceğini belirtti.

Öte yandan Suudi Arabistan’ın da haziran ya da temmuz ayında ‘aşırı gruplar’ hariç olmak üzere Suriyeli silahlı ve siyasi grupları “Beşar Esed sonrasında Suriye’nin geleceği”ni görüşmek üzere bir konferansta toplayacağı bildiriliyor.

2 Comments