Sandık Başına Gittiler!

360218_Syria-vote-electionSuriye halkı, üç yıllık iç savaşın ardından devlet başkanlığı seçimleri için sandık başında . Muhalefet ise seçimleri boykot ediyor. Suriye’de hükümetin yönetimindeki bölgelerde seçim merkezleri açıldı. İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 15 milyondan fazla seçmenin oy vermeye çağrıldığı kaydedildi.
50 yıldan uzun süredir ilk kez birden çok adayın yarıştığı seçimlerde Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın kazanmasına kesin gözüyle bakılıyor. Esad, 2007 yılında yapılan tek adaylı referandumda oyların yüzde 96’dan fazlasını alarak ikinci 7 yıllık görev dönemine başlamıştı.

Batı tarafından desteklenen muhalif Suriye Ulusal Koalisyonu ise seçimleri boykot edip insanlara evde kalma çağrısı yapıyor.

Suriye’de Beşar Esad’in devlet başkanlığı seçimi için rejimin elinde bulunan bölgelerde oy verme işlemi Sabah saat 07.00’de başladı.

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ın eşi Esma Esad’la birlikte oy verdiği fotoğrafları Fransız haber ajansı AFP, aboneleriyle paylaştı. Ülkede iç savaş tüm hızıyla sürerken  Beşşar Esad’ın eşi Esma Ead’ın şıklığı ve sarı boyalı saçları dikkat çekti.

esad-da-sandik-basina-gitti-4436861

Suriye rejimi, seçimleri ülke tarihinde ilk defa birden fazla aday yarıştığı için “demokratik” olarak nitelendiriyor. Muhalifler ise, seçimi “kanlı seçim” ve “düzmece” olarak adlandırıyor.Halk oy verme merkezine sadece kimlik kartlarıyla gidiyor.

Başkent Şam’da halk meclisinde kurulan sandık başına gelen Esad yanlıları, devlet başkanlarını seçmek için sandık başına geldi.

Ülkede oy işlemi rejimin kontrolünde olan bölgelerde yapılırken, toplu taşıma araçlarının halka hizmet vermeyeceği ifade ediliyor.

 

 

 

1 Comment