Suudi Arabistan Kralı vefat etti

King-Abdullah-bin-Abdul-Aziz-al-SaudSuudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdülaziz El Suud 90 yaşında öldü. Ülkenin yeni kralı, Abdullah’ın kardeşi olan 79 yaşındaki Veliaht Prensi Selman bin Abdülaziz El Suud oldu.

Suudi Arabistan Devlet Televizyonu, Kral Abdullah’ın günün ilk saatlerinde tedavi edildiği hastanede yaşamını yitirdiğini duyurdu.

Ülkenin resmi haber ajansı ay başında, akciğerlerinden rahatsız olan Kral’ın Aralık ayında zatürre teşhisi ile başkent Riyad’da bir hastaneye kaldırıldığını açıklamıştı. Abdullah’a hastanede tüple solunum desteği verildiği belirtilmişti.

Kral Abdullah’ın sağlık durumunun kötüleşmesinin ardından, onun bazı görevlerini Veliaht Prensi Salman bin Abdülaziz El Suud üstlenmişti.

Suudi Arabistan’ın yeni kralı olduğu açıklanan Selman bin Abdülaziz El Suud, yaşı 70’e yaklaşan kardeşi Mukrin Bin Abdülaziz El Suud’u Veliaht Prensi olarak atadı.
ABD Başkanı Barack Obama, Kral Abdullah’ın ölümünün hemen ardından Suudi Arabistan halkına başsağlığı diledi.

Başkan Obama, övdüğü Kral Abdullah’ın her fırsatta ABD ile Suudi Arabistan arasındaki ikili ilişkinin önemine değinip, bu ilişkinin Orta Doğu’da istikrar için bir güç olduğunu söylediğini vurguladı.

Obama’nın, henüz tarihi açıklanmayan Kral Abdullah’ın cenaze törenine katılıp katılmayacağı henüz bilinmiyor.
Eski ABD Başkanı George Bush, Kral Abdullah’ın “aziz dostu” olduğunu söyledi. Baba Bush, onun dönemin Irak lideri Saddam Hüseyin’in 1990’da Kuveyt’i işgaline karşı çıkılmasındaki rolünü asla unutmayacağını belirtti.

İngiltere Başbakanı David Cameron da Kral Abdullah’ın Suudi Arabistan’a uzun yıllar verdiği hizmetle hatırlanacağını kaydetti.

Cameron, Kral Abdullah’ın barışa bağlılığının ve farklı inançlara mensup kesimlerin birbirlerini anlamalarına yönelik çabalarının unutulmaması gerektiğini de vurguladı.
Fiilen 20 yıl ülkesini yönetti

Kral Abdullah, Suudi Arabistan’ın kurucusu ve ilk kralı olan Abdülaziz El Suud’un 37 çocuğundan 13.süydü.

Resmen 2005 yılında kardeşi Fahd bin Abdülaziz El Suud’un yerine tahta geçse de, Kral Abdullah, kardeşinin 1995’te kalp krizi ve felç geçirmesinin ardından fiilen ülkeyi yönetmeye başlamıştı.

Kral Abdullah görevde bulunduğu sürede ülke yönetiminde bazı reformlara imza atmıştı.

Suudi Arabistan’da onun krallığı döneminde din polisinin bazı yetkileri kısıtlanmış; kadınlara da ülke yönetimindeki etkisi çok sınırlı olsa da, Şura Konseyi’nde temsil hakkı verilmişti.

Kral Abdullah ayrıca kadınlara bu yıl yapılacak yerel seçimlerde seçme ve seçilme hakkı verileceğini söylemişti.

8 Comments