Suudi Arabistanlı Kadınlar Ayaklanamadı

sudiiiiiiiiiiiiiiiSuudi Arabistanlı kadınlar, kadınların otomobil kullanması yasağına karşı cumartesi günü bir protesto düzenlemeyi planlıyordu.

Suudi Arabistan yetkilileri, toplu araba kullanma eylemine hazırlanan kadınları uyardı.

İçişleri Bakanlığı, ülkede kadınların araba kullanmasına izin verilmemesini protesto için bugün yapılması planlanan eyleme katılanların cezalandırılacağını duyurdu

Şimdiye kadar 17 bin kişinin imzaladığı bir dilekçede ya kadınlara araba kullanma izni verilmesi ya da yasağın neden sürdürülmesi gerektiğinin izah edilmesi isteniyor.

1990’daki eylemden sonra pekçok kadın protestocu tutuklanmıştı.

İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Mansur El Türki yasağa ihlal edilenlerin cezalandırılacağını söyledi ancak bu kişilerin ne tür cezalara çarptırılacağına ilişkin ayrıntı vermedi.

Hafta başında 100 kadar muhafazakar din adamı,kampanyayı kadınların bir komplosu olarak nitelemiş ve bunun ülke için bir tedhit oluşturduğunu savunmuştu.

Ancak gözlemciler yine de Suudi Hükümeti’nin 1990 ve 2011’de yapılan eylemlerdekine kıyasla tavrını yumuşattığını belirtiyor.

Kampanya çerçevesinde ülkenin farklı kentlerinden onlarca kadın internete araba kullanırken çekilmiş görüntülerini koydu. Bu kadınlardan hiçbiri gözaltına alınmadı.

Bugün planlanan eyleme ehliyetlerini ülke dışında almış kadınlar katılacağı belirtiliyor.

Kaynak BBC

 

 

 

 

228 Comments