Prens Muhammed ile Trump’un Damadı Kushner Arasında Neler Oluyor?

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

Intercept İnternet sitesinde yer alan bir habere göre, Suudi Arabistan veliaht Prensi Muhammed bin Salman, yakınlarına, Trump’un damadı Kushner’in kendisine sadık olmayan, Suudi Arabistanlıların ismini verdiğini söyledi.

Ayrıca internet sitesi Suudi Prens‘in, ABD Başkanı Donald Trump‘un damadı Jared Kushner için “onu cebimde biliyorum”  dediğini iddia etti.

Intercept, Prensin çok yakınlarına söylediğine göre, Kushner, Ekim ayında Riyad’a bir  ziyarette bulundu. Bu ziyaret sırasında, Kushner’le Prens sabah dörde kadar stratejiler üzerinde çalıştılar ve Prens Muhammed, Kushner’in kendisine sadık olmayan Suudilerin ismini verdiğini söyledi. Değişik kaynaklardan sızan bilgilere göre, Trump’un damadı Kushner, Suudi kraliyet ailesiyle çok sıkı fıkı ilişkiler içerisinde. Kushner ise avukatı aracılııyla ile yaptığı açıklamada tüm bu iddiaları reddetti.

Kushner’in, Suudi Arabistan’a yaptığı gizli seyahatten bir hafta sonra, bu seyahat, Turmp’un, başlattığı, “İsrail Filistin Barış Süreci görüşmeleri”nin bir parçasıydı. Veliaht prens “Suudi Temizlik” harekatını başlattı. Yolsuzluk yaptıkları, rüşvet aldıkları gerekçesiyle, Suudi Arabistan’ın elitlerine, iş adamlarına karşı operasyonlar düzenledi ve gözaltına alındılar.

The Intercept ABD’li yetkililerin Muhammed bin Salman’ın Kushner’den bu bilgileri almadan önce zaten kimlerin kendisine ihanet edebileceğini biliyordu. Ayrıca Prensin, Kushner’in bu bilgileri kendisine verdiğini ise doğru olmasa bile bilerek söylediğini yazdı.

Kushner bu hareketi, veliaht prensin dostlarına ve  düşmanlarına, Amerika’nın Prens Muhammed bin Salman’ın arkasında olduğunu, onu desteklediğini gösteren güçlü bir mesaj olarak nitelendirildi.

Şubat ayında, Trump’un kıdemli danışmanı olarak görev yapan ve “Beyaz Saray Ortadoğu Barış Planı”nı yöneten Kushner, istihbarat topluluğundan uzun vadeli bir güvenlik izni almanın zorluğu nedeniyle, ABD’nin gizli istihbaratına erişimini kaybetti.

Üst düzey ABD hükümeti yetkilileri, yabancıların Kushner’i ailesinin emlak imparatorluğu ile iş anlaşmaları yoluyla etkilemeye çalışacaklarına dair endişelerini dile getirdiler.

ABC News’e göre, Katar yetkililerinin Kushner hakkında BAE tarafından “yasadışı etki” olduğuna dair kanıtları var. Ancak raporda BAE’nin bu bilgileri özel danışman Robert Mueller’e vermemeye karar verdiğini de ekledi.

Kusher, Mueller’in ekibi tarafından Rusya soruşturmasının bir parçası olarak sorgulandı.

Intercept’in, “Üst düzey Batılı yetkiliye ve Suudi kraliyet ailesine yakın bir kaynağa  dayandırdığına göre, Kushner’in, Suudi ve Emirlik veliaht prensleri ile yakın ilişkileri var. İddiaya göre, Kushner, WhatsApp kullanarak doğrudan onlarla iletişim kuruyor.”

 

 

 

 

3 Comments