Syriza Göçmen Karşıtı Sağcı Parti İle Koalisyon Yapıyor

sssYunanistan’da sandıkların kapanmasıyla seçim yasağı kalktı. Sandık çıkışında yapılan anketlerin sonuçları açıklanmaya başlandı.

 
144-145 milletvekili çıkarttığı düşünülen Syriza, 10 milletvekili çıkartan sağ parti Bağımsız Yunanlar (ANEL) ile koalisyon kurulacağını açıkladı.

Syriza lideri Aleksis Çipras, zafer konuşmasını ANEL lideri Panos Kammenos da sahneye çıktı. Kammenos, milliyetçi ve muhafazakar söylemlerinin yanı sıra göçmen karşıtlığıyla biliniyor.
Syriza lideri Aleksis Çipras’a ilk tebrik Avrupa Parlamentosu Başkanı Martin Schulz’dan geldi. Schulz, Syriza’yı tebrik ederek görevini yerine getirecek bir hükümetin hızlıca kurulması gerektiğini söyledi.
Yeni Demokrasi, seçimlerden yenik çıktığını kabul etti. Yeni Demokrasi lideri Vangelis Meimarkas, Syriza’yı tebrik ederek seçimleri kaybettiklerini kabul etmiş oldu.

Öte yandan iki seçmenden birinin sandığa gitmediği ve seçimlere katılımın %52 seviyesinde olduğu söyleniyor. 6 yılda 5 seçim yaşayan ülkede, 1946’dan beri en düşük katılımın bu olduğu söyleniyor.

Milletvekili dağılımındaysa İçişleri Bakanlığı verileri Syriza’nın 145, Yeni Demokrasi’ninse 75 milletvekili çıkartacağına işaret ediyor. Yunanistan Komünist Partisi’nin 15 olan milletvekili sayısını koruduğu görülüyor.

Syriza’nın koalisyon kurmak için PASOK veya Potami’den yalnızca birinin desteğine ihtiyaç duyduğu belirtiliyor.

5 Comments