Tahran, Barzani’ye Ne Sözü Verdi?

 

Kuzey Irak Bölgesel Yömetimi Başbakan Barzani, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran Meclis Başkanı Ali Laricani, İran Ulusal Güvenlik Konseyi Sekreteri Ali Şemhani ile görüştü.

İran Cumhurbaşkanlığı Ofisi’nden yapılan açıklamada, Hasan Ruhani’nin Erbil ile Tahran arasındaki ilişkilerin devam etmesi gerektiğinin altını çizerek, bölgede istikrarın sağlanmasını ve “Kürdistan Bölgesi” halkının refah içinde yaşamasını arzu ettiği belirtilmişti.

“İran Cumhurbaşkanı, anayasa çerçevesinde sorunların çözülmesinin yanı sıra, Irak’taki bileşenlerin haklarının sağlanması gerektiği söyledi.

İran Meclis Başkanı Ali Laricani ise, Erbil ile Bağdat arasındaki diyaloğu destekleyerek, merkezi Irak hükümeti ile Kürdistan Bölgesi arasındaki sorunların diyalog yoluyla anayasa temelinde çözülerek, “Kürdistan halkı”nın ve Irak’taki bileşenlerin anayasal haklarının sağlanması gerektiğini belirtmişti.

Kürt Bölgesel Yönetimi heyetinde yer alan Nazım Debag, “Görüşmelerde İran’ın “Kürdistan Bölgesi” nin üzerindeki ambargonun kaldırılması için Bağdat’ı teşvik edeceği vurgulandı. Gerektiğinde İran’ın desteğini eksik etmeyeceği de Neçirvan Barzani’ye iletildi” ifadelerini kullandı.

Debag, “Erbil ile Bağdat arasındaki görüşmelerin sonuç vermesi için İran’ın önümüzdeki günlerde Irak Başbakanı Haydar Abadi ile temaslar kurması bekleniyor” dedi.

58 Comments