‘Tahran, Moskova’yı Sırtından Vurdu’

Azerbaycan’nınThe Great Middle East (Büyük Ortadoğu)’nun Genel Yayın Yönetmeni Ali Hacızade, Rusya ve İran arasında son dönemde derinleşen krize dair önemli değerlendirmelerde bulundu. Hacızade, Rus kamuoyunda İran’ın “istenmeyen adam” haline geldiğini ileri sürdü.

Hacızade, Rusya’nın kendi üretimi olan fakat Rus şirketlerin dahi güvenlik ve teknik sorunları gerekçe göstererek satın almadığı sivil uçakları İran’a satmak istediğini belirtti.

Hacızade : “Rusya, İran üzerindeki uluslararası yaptırımların kalkmasından sonra bu ülkeye 200 kadar uçak satmayı planlıyordu. Eğer bu satış gerçekleşseydi, ABD ve Avrupa’nın çok gerisinde yer alan Rus sivil havacılık sanayii 2020 yılına kadar sipariş alarak büyük bir kar elde edecekti. Üst düzey Rus yetkililer İran’ın uçak parkını Rus uçakları ile yenileyeceğinden o kadar emindi ki, uçakları ne zaman gönderecekleri konusunda hesaplar yapıyordu. Sonuç olarak Rusya kötü bir sürprizle karşı karşıya kaldı.

 

Yaptırımlar kalkınca, İranlı yetkililer 200’den fazla Boeing ve Airbus uçağı almayı planladıklarını açıkladılar. İran’dan gelen bu açıklama, Moskova’da adeta soğuk duş etkisi yaşattı. İran dev ihaleleri müttefiki Rusya’ya degil, hem kendisinin hem de Rusya’nın adeta soğuk savaş halinde olduğu Avrupa ve ABD’ye verdi. Bu husus devlete bağlı Rus medyasında çok konuşuldu ve eleştirildi.”

 

İran’ın bu hamlesinin Moskova’da büyük şok yaşattığını ifade eden Hacızade, İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin Türkiye hamlesi ile Rus kamuoyunun İran’ı istenmeyen adam ilan ederek “Sırtımızdan vurulduk” değerlendirmesi yaptığını şu sözlerleanlattı.

“Yanı sıra 2016’nın Nisan ayında İran Cumhurbaşkanı Ruhani Türkiye gezisi sırasında, İran’ın Türkiye’nin tüm doğalgaz ve petrol ihtiyacını karşılayabileceği ve Türkiye’nin enerji güvenliğinin garantörü olabileceğini beyan etti. Moskova’da İran’ın bu çabaları “dostca” karşılanmadı. Gelişmeler, İran’ın Rusya’yı Türk enerji pazarında sıkıştırmak istemesi olarak yorumlandı, hatta İran’ın bu hamleyle Rusya’yı sırtından vurduğu konuşuldu.”

6 Comments