Tansiyon İlacı Methyldopa’nın Tip 1 Diyabeti Engelliyor

Yüksek tansiyonu kontrol altına almak  için  kullanılan Methyldopa’ nın, tip 1 diyabetini engellediği ortaya çıktı.

Colorada Üniversitesi Annschutz Tıp Fakültesi ve Florida Üniversitesi’ndeki araştırmacılara göre, Methyldopa, Tip 1 Diyabeti riski taşıyanlarda % 60 oranında, hastalığın oluşmasını engelleyebiliyor.

Çalışma, bu hafta online olarak Klinik İnceleme Dergisi’nde yayınlandı.

Barbara Davis Merkezi Çocukluk Diyabet Merkezi‘nde araştırmacılarından, Anschutz tıp profesörü Aaron Michels  “Bu, tip 1 diyabetin önlenmesi için ilk kişiselleştirilmiş tedavi yöntemi” dedi.  Michels,”Bu keşfi bir laboratuar bilgisayarında, laboratuar ortamında, farelerde ve insanlarda denedik ” dedi.

İlaç, metildopa, hamile kadınlar ve çocuklarda yüksek tansiyonu tedavi etmek için 50 yılı aşkın bir süredir kullanıllıyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün temel ilaçlar listesindede yer alıyor. Yüksek tansiyon için kullanılan bu ilaç birçok ilaç gibi, Michels ve meslektaşları, hiç ilgisi olamaya başka bir hastalık için yarlı olduğunu keşfetti.

Araştırmayı yapan uzmanlar, Tip 1 diyabet riski taşıyan kişilerin yaklaşık yüzde 60’ı, hastalığa yakalanma rikini  önemli ölçüde artıran DQ8 molekülüne sahip. Araştırmacılar,  Yüksek tansiyon ilacı methyldopa, özellikle DQ8 molekülünü bloke edebileceğini, hastalığın başlamasını  da engelleyebileceğine inanıyor.

Michels, “Tüm ilaçların hedef dışı etkileri vardır. Çok fazla asetaminofen alırsanız karaciğerinizi zedeleybilirdiniz.” Dedi. “Her FDA onaylı küçük moleküllü ilacı aldık ve bir süper bilgisayar aracılığıyla HLA-DQ8 bağlanmasını analiz ettik. DQ8 molekülü bağlanma oluğuna uyanları belirlemek için her ilaç için binlerce yönelim araştırdık.” Dedi.

Araştırmacılar süper bilgisayar yoluyla binlerce ilaç üzerinde çalıştırdıktan sonra, methyldopa‘nın sadece DQ8’i engellemediğini, birçok immünosüpresan ilaç gibi diğer hücrelerin bağışıklık fonksiyonlarına zarar vermediğini gördüklerini açıkladı.

Araştırma 10 yıl sürdü ve etkinliği, Colorado Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde Barbara Davis Çocukluk Diyabeti Merkezi’nde klinik araştırmaya katılan 20 tip 1 diyabet hasta ve fareler üzerinde başarısını gösterildi.

Michels, “Şimdi, tip 1 diyabet olması muhtemel olan neredeyse yüzde 100 doğrulukta tahmin yapabiloruz” dedi. “Bu ilacın amacı, risk altındakiler arasında hastalığın başlangıcını geciktirmek veya tamamen önlemek.

Araştırmayı yapan, Michels ve David Ostrov, “Aynı molekülü bloke etmenin, diğer hastalıklarda kullanılabileceğini ümit ediyoruz.” Dedi.

Florida Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöro Genetik Merkezi’nde doçent olan Ostrov, “Bu çalışmanın diyabet ve diğer otoimmün hastalıkların tedavisi için önemli sonuçları var. Bu çalışma, aynı yaklaşımın eklem romatizması, çölyak hastalığı, multipl skleroz, sistemik lupus eritematoz ve diğerleri gibi otoimmün hastalıklarının önlenmesi için uyarlanabileceğini düşünüyoruz.” Dedi.

Araştırmanın bir sonraki adım, ise  ilkbaharda Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından desteklenen daha büyük bir klinik çalışma olacak.

Michels, “Bu ilaçla, tip 1 diyabetin riski taşıyanların, hastalığa yakalanmalarını yüzde 60 oranında engelleyebiliriz. Bu çok önemli bir gelişme.” Dedi.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

6 Comments