Tartışmalı Adada Füze Savunma Sistemi

chhhÇin, Güney Çin Denizi’nde ihtilaflı bir adada hava savunma sistemi kurdu. Bölgede hak iddia eden Vietnam ve Tayvan gelişmelerden rahatsız.

Tayvan Savunma Bakanlığı yetkilileri, Çin’in Güney Çin Denizi’nde kime ait olduğu tartışmalı olan bir adada hava savunma sistemi yerleştirdiğini doğruladı. ABD Savunma Bakanlığı yetkilileri de haber kanalı Fox News’a yaptığı açıklamada, Çin’in adada füzeleri depolamaya başladığını aktardı.
Uydu görüntülerinde de Woody Island’da iki füze bataryasının yerleştirildiği görülüyor. Sistemin 200 kilometre menzilli füzelerle düzenlenebilecek olası hava saldırılarına karşı savunma yeteneği olduğu belirtiliyor.
Paracel Adaları’ndan biri olan Woody, 40 yıldır Çin’in kontrolünde. Ancak Vietnam ve Tayvan da adalar üzerinde hak iddia ediyor. Adaya savunma sistemi yerleştirildiği dün Kaliforniya’da ABD ile Güneydoğu Asya Uluslar Birliği (ASEAN) Zirvesi sırasında açıklandı.

 
Obama zirve sonrası “Ortaklarımızın ve müttefiklerimizin donanma yeteneklerini güçlendirmesine yardım edeceğiz” diye konuştu. Obama, Çin’le yaşanan ihtilafa işaret ederek çatışmaların barışçıl ve uluslararası hukuk kurallarına uygun şekilde çözüleceğini de belirtti.
Bölgede zengin petrol ve doğal gaz kaynaklarının olduğu tahmin ediliyor. Dünya genelindeki deniz trafiğinin üçte biri de bu bölgede gerçekleşiyor.

 

 

 

 

4 Comments

 • Automated Regression testing Reply

  18 January 2021 at 00:43

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/tartismali-adada-fuze-savunma-sistemi/ […]

 • Panasonic Smartphones manuals Reply

  19 January 2021 at 00:43

  … [Trackback]

  […] Read More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/tartismali-adada-fuze-savunma-sistemi/ […]

 • wigs for women Reply

  20 January 2021 at 20:02

  … [Trackback]

  […] Read More to that Topic: istanbulpost.com.tr/tartismali-adada-fuze-savunma-sistemi/ […]

 • vreyro linomit Reply

  25 January 2021 at 18:31

  Thank you so much for providing individuals with such a remarkable possiblity to read in detail from this site. It is always very cool and stuffed with a good time for me and my office colleagues to search the blog on the least thrice weekly to read the latest stuff you have got. Of course, I am just always fulfilled for the attractive solutions you serve. Selected 4 ideas in this post are indeed the most impressive we have all had.

Leave a Comment