Tehlikeli İşlerde Robotlar Çalışacak!

robot-world-1_2631984kRobot-hizmetçilerin hayata geçmesine daha uzun bir zaman var gibi görünüyor. Ancak, robot işçilerin, tehlikeli çalışma ortamlarında insanların yerini almasına çok az kaldı. Pittsburg’daki Carnegie Mellon Üniversitesi’nde bilim insanları tehlikeli meslekleri devralacak robotlar tasarlıyor.

Araştırmacılar, insanlar için tehlikeli ve zor işleri yapacak robotlar tasarlamakta giderek daha başarılı oluyor.

Ekranda gördüğünüz bu model, önde gelen robot mühendisliği okulları arasında bulunan, Pittburg’daki Carnegie Mellon Üniversitesi araştırmacıları tarafından geliştirilmiş.

Yılan görünümlü robot, sayısı 16’yı bulan eklemleri sayesinde, nükleer tesislerdeki yeraltı boru hatları veya kanallar gibi çok dar alanlara girebiliyor.

Robotu tasarlayan ekibin lideri Profesör Howie Choset, insanların ulaşamayacağı birçok alan olduğunu söylüyor: “Bu yerlere ulaşabilmenin insanlığa büyük yararı olur. Girelemeyen bu alanları belirlemek çok önemli.”

Japonya’daki Fukushima nükleer faciası, yüksek radyasyonlu bölgelerde robot kullanma ihtiyacını açıkça ortaya koydu.

Uzaktan kumandalı robot, kolaylıkla felaket bölgesinde hareket edebilir ve güçlü kollarıyla vanaları kapatmak gibi çok hayati görevleri yerine getirebilir.

Anthony Stenz, Carnegie Mellon’da Ulusal Robot Mühendisliği Merkezi’nin direktörü: “Amacım tehlikeli işleri yapabilecek robotlar tasarlamak. Robotların istihdam pazarını tehdit etmesi konusunda kaygılanmaya hiç gerek yok.”

Robotlar başka işlerde de kullanılabilir.

Carnegie Mellon Üniversitesi’nde başka bir grup, daha basit işlerde insanların yerini alabilecek bir robot modeli üzerinde çalışıyor.

Araştırmacılar karmaşık görevler için eğitmek istedikleri robotlara oyunlar oynatıyor. Yeni bir algoritma sayesinde, futbol oynayan bu robotlar, basit fizik kurallarına dayanarak topun hareketini tahmin edebiliyor.

Uzmanlar, gelecekte robotların daha ciddi durumlarda görev alırken birbiriyle işbirliği yapabilmesini de umuyor.

18 Comments