IŞİD’den Kaçan Türkmen Aileler Kürt Ailelerin Yanına Yerleşiyor!

1402868323477_wps_32_Adra_6_months_and_her_motÇoğu kadın, çocuk, yaşlı ve engelli yüzlerce Türkmen aile, günün ağarmaya başlamasıyla Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı, peşmerge kontrolündeki Sincar’a gelmeye başladı.

Telafer’den kaçanların genellikle yanlarına herhangi bir eşya almadan yola çıktığı, bazı Türkmenlerin ayakkabılarını bile giymeye fırsat bulamadan kaçtığı görülüyor.

Sincar girişindeki peşmerge güvenlik noktasına, otomobilleriyle ya da yürüyerek gelen Türkmen aileler, Kürt ailelerin yanına, camilere ya da inşaatı devam eden boş binalara yerleştiriliyor. Peşmergeler, Sincar’a sığınan Türkmenlere yiyecek ve içecek dağıtıyor.

Irak Türkmen Cephesi Yürütme Kurulu Üyesi ve Musul İl Meclis Başkan Yardımcısı Nurettin Kaplan, tamamen IŞİD kontrolüne geçen yoğunlukla Türkmenlerin yaşadığı Musul’un Telafer ilçesinde 100’ü aşkın Türkmen’in öldürüldüğünü açıkladı. Büyük bölümü Şii 100 bini aşkın Türkmen’in, Telafer-Sincar arasındaki bölgede açık arazide kaldıkları öğrenildi.

Kaplan, önceki akşam IŞİD’in Telafer’i kuşatmasının ardından Irak polisinin örgütle çatışmaya başladığını ve gece saat 02.00 civarında IŞİD’in ilçeyi ele geçirdiğini aktardı. Son 2 gündür 200 bin insanın bölgeden ayrıldığını belirten Kaplan, “İnsanların bazıları kuzeye bazıları da güney tarafa Kürtlerin kontrolündeki Sincar bölgesine göç etti” dedi.

237 Comments