İsrail’de Hükümet Kurulamamasının Nedeni Temel Tüketim Maddelerinde Sıfır Vergi

nnnmmİsrail medyasında yer alan haberlere göre, ülkede yapılan 17 Mart genel seçimerinin ardından İsral Başbakanı ve Likud Partisi lideri Binyamin Netanyahu’ya verien hükümeti kurma süresinin sonuna yaklaşılırken, Likud ve Kulanu partileri anlaşmaya vardı.

İki parti arasında varılan anlaşma kapsamında, Kulanu lideri Kahlon’un Ekonomi Bakanlığı’nı devralması bekleniyor. Kahlon’a ayrıca Planlama ve İmar İdaresi’nin sorumluluğunun da verilmesi planlanıyor.,

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun partisi Likud önderliğinde sürdürülen hükümeti kurma görüşmelerinde Şas, İsrail Evimiz ve Yahudi Evi partileriyle de anlaşılması halinde koalisyon kurmak için yeterli olan 67 koltuğa ulaşılmış olacak.

Ancak, aşırı-sağcı Şas Partisi lideri Aryeh Deri, Likud ile sürdürülen koalisyon görüşmelerinden çekildiğini açıklamasının ardından, müzakere masasına dönmek için, “Temel tüketim ürünlerinde ‘yüzde 0’ vergi ve ‘sosyal politikaları etkileyebilecek bir bakanlığın kendilerine verilmesi'” gibi şartlar öne sürmesi, görüşmelerde sonuca varılmasının biraz daha zaman alacağını gösteriyor.

Netanyahu’nun hükümeti kurmak için 6 Mayıs’a kadar süresi bulunuyor

8 Comments