Teröristleri Sapıkları Anında Tanıyan Bir Yazılım Geliştirildi

ssİsrail merkezli bir teknoloji şirketi yüz görüntüleme yöntemiyle teröristleri tespit eden bir yazılım geliştirdi.

Tel Avivli bir teknoloji şirketi, yüz ifadelerini analiz etme yöntemiyle teröristleri, hatta pedofilileri (sübyancı) dahi saniyeler içinde tespit edebilen Faception isimli bir yazılım tasarladı.

Yüz tanıma özelliği ile ifadelerden kişilerin kimlikleri belirleyebilen Faception, video veya bilgisayar veritabanlarından alınan yüz ifadelerini deşifre edebiliyor.

Yazılımda yer alan 15 sınıflayıcı kişilik tipini, özellikleri veya davranışlarını tanımlıyor. Bir algoritma ile bu sınıflayıcılara uyan noktaların belirlendiği yazılımda belli yüz tiplerine belli kişilikler atfediliyor.TANIMLAMA

Yazılım uluslararası kamuoyunun en büyük sorununun terör olduğu bugünlerde umut vaat ediyor. Ancak bazı uzmanlar Faception’ın tanımlama sisteminin bir sınırı olduğu görüşünde.

Sterling Üniversitesi’nden yüz tanımlama uzmanı Dr. Graham MacKenzie, Faception ile ilgili şu yorumda bulundu: “Bu yazılım görsel doğrulama gerektirir. Bu nedenle Faception ne kadar iyi olursa olsun yüzü değerlendirecek bir başka insana ihtiyaç var ve insanlar tanımadıkları yüzleri tanımlamada çok iyi değiller. Faception bir şeyleri daha da kolaylaştırabilir kesinlikle, görüntü işleme potansiyeli var. Ancak bu yöntemle ne kadar yüzün incelenip incelenmediğini bilmiyoruz. Sıklıkla yanlış yüz tanımlamaları yapılıyor ve bir insanın devreye girmesi her şekilde gerekiyor.”

1 Comment