Tıp’da Devrim: İlk Kez Tam Bir Organ Yetiştirildi!

BioPrinting-4_largeNature Cell Biology dergisinde yayımlanan habere göre, fare gövdesine nakledilen bir grup hücre, bağışıklık sisteminin önemli bir parçası olan timüs bezine dönüştü.

Organ nakillerinde yeni seçeneklere kapı açabileceği belirtilen bulguların umut verici olduğu belirtilmekle birlikte, insan vücudundaki tedavilerde uygulanabilmesi için daha uzun yıllar geçmesi gerektiği kaydedildi.

Timüs bezi, kalbin yakınında yer alıyor ve hastalıkla savaşan bağışıklık sisteminin bir parçası olan T hücre üretiyor.
Edinburg Üniversitesi Rejeneratif Tıp Merkezi’ndeki araştırmacılar, çalışmalarına bir fare cenininden aldıkları hücrelerle başladı.

Bu hücreler genetiksel olarak “yeniden programlandı” ve timüs bezinde bulunan türde hücreye dönüşmeye başladı. Bu hücrelere diğer destekleyici nitelikli hücreler eklendi ve farelerin gövdelerinin içine yerleştirildi.
Hücreler, farelerin içinde, işlevsel timüs bezlerine dönüştü.
Geçen yıl da, laboratuvarda yetiştirilen insan beyni 9 haftalık bir ceninin boyutlarına ulaşmıştı.

Çok daha basit bir organ olan timüs bezi, yürütülen bu deneylerde tamamiyle işlevini yerine getirebilen boyuta ulaştı.

Araştırma ekibinde yer alan Prof. Clare Blackburn, ekibin, elde ettiği sonucu farkettiğinde büyük bir heyecan yaşadığını kaydetti.
Prof. Blackburn, BBC’ye verdiği mülakatta, “Son derece basit bir yöntemle yeniden programlanan hücreleri, tam anlamıyla işlevini yerine getirebilen eksiksiz bir organa dönüştürebilmemiz, bizim için tam bir sürpriz oldu. Bu çok heyecan verici bir gelişme. Rejeneratif tıp alanında da çok umut verici bir adım.” dedi.
Bu çalışmanın ilik nakline ihtiyaç du

 

Timüs bezi yaşlanmayla küçüldüğü ve bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açtığı için, timüs bezinin güçlendirilmesinin yaşlı hastalar için de yarar sağlayabileceği belirtiliyor.
Ancak bu araştırmanın, hayvanlar üzerindeki çalışmalardan hastane ortamına taşınması önünde çeşitli engeller var.

 

Şimdiki yöntemde cenin kullanılıyor. Bu da, geliştirilen timüs bezinin, hastanın kendi dokusuyla aynı olmayacağı anlamına geliyor.

 

Araştırmacıların ayrıca, nakledilen hücrelerin kontrol dışı büyüyerek kanser tehlikesi yaratmayacağından emin olmaları gerekiyor.

 

Kaynak: BBC Türkçe

 

5 Comments

 • froleprotrem Reply

  09 March 2020 at 17:49

  I am glad to be one of several visitors on this great internet site (:, regards for putting up.

 • Kayla Reply

  08 April 2020 at 19:52

  Major thanks for this useful article. Really looking forward to read more from you. Could you please read my blog?. Have a good day.

 • smoretraiolit Reply

  13 April 2020 at 16:13

  I really appreciate this post. I have been looking all over for this! Thank goodness I found it on Bing. You’ve made my day! Thank you again

 • Ben Reply

  19 April 2020 at 12:25

  Wow, awesome blog layout! How long have you been blogging for? you make blogging look easy. read my blog post here.

 • grolyrto lemcs Reply

  02 July 2020 at 09:13

  I dugg some of you post as I cerebrated they were very beneficial handy

Leave a Comment