Tıpta Devrim; Fransa’da Yapay kalp Üretildi

artificial hartFransa da geliştirilen yapay kalbin dünya genelinde binlerce hastaya umut olabileceği belirtildi. Doktorlar  Fransa’da her yıl 350 organ nakli yapıldığını ancak naklin donör sayısına bağlı olduğunun altını çizerek yapay kalp sayesinde çok daha fazla hastanın faydalanacağını belirtti

Avrupa ve Kuzey Amerika’da yapay kalp teknolojisinden, dünya çapında 16 milyar avroluk bir pazarla, 100 ila 120 bin hastanın yararlanacağı tahmin edilmekte.   Kalp yetmezliğinin son safhasında, hayatta kalma ihtimali çok az olan hastalara umut olan yaklaşık 900 gram ağırlığındaki yapay kalbin fiyatı 140 bin-180 bin avro. Fransa’da normal kalp nakli ise 250 bin avroya mal oluyor.

Dünyanın ilk yapay kalbi  Fransa’daki George Pompidou Hastanesi’nden bir ekip, “Carmat” adlı şirket tarafından geliştirilen tamamen yapay bir kalbi bir süre önce bir hastaya nakletmeyi başarmıştı.   Pıhtılaşma gibi sorunlara yol açabilecek plastik maddeler yerine inek derisi kullanılarak geliştirilen “protez kalp”, normal kalbin görevini taklit ederek otomatik olarak kan dolaşımı sağlıyor.   Carmat yetkilileri, yoğun bakıma alınan 70 yaşın üstündeki hastanın bilincinin yerinde olduğunu ve ailesiyle konuştuğunu belirtmişti.   Tamamen yapay bir kalbin hastaya nakledilmesi fikri, ilk kez 20 yıl önce ameliyatı yapan Alain Carpentier tarafından ortaya atılmıştı.

Merkezi Paris’te bulunan Carmat, geçen ay klinik deneylerin 2014’te sona ermeden tamamlanmasının planlandığını ve başarılı olunması halinde tamamen yapay kalbin Avrupa’da ve daha sonra da ABD’de pazarlanabileceğini açıklamıştı.    Şirket, eylül ayında 3 hastanede yapılacak ameliyatlarla 4 hastada söz konusu kalbin denenmesi izni almıştı.

Hastalara naklin yapılmasıyla “protez kalbin” güvenliğinin inceleneceği testlerin ilk aşaması, gelecek ay tamamlanacak. 6 ay sürecek ikinci aşamada ise söz konusu kalbin etkisi değerlendirilecek.   Tamamen yapay kalp, erkeklerin anatomisine yüzde 86, kadınlarınkine yüzde 20 uyumlu. Ancak Carmat,  kadınlara daha fazla uyum sağlayabilmesi için yapay kalbi küçültmeyi planlıyor.

111 Comments