Toyota, Grab’e 1 Milyar Dolar Yatırım Yaptı

 Japonya’nın en büyük otomobil üreticisi Toyota Motor, Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Güneydoğu Asya’nın lider binici şirketi Grab’a 1 milyar dolarlık yatırım yaptığını açıkladı.

Toyota, bölgedeki hareketlilik hizmetlerinde büyümek üzere var olan ortaklığı güçlendirmek için, Grab Holdings ile bir anlaşmaya vardığını belirtti.

Şirket, Grab‘in yönetim kuruluna bir Toyota idarecisinin atanacağını ve bir başka Toyota yetkilisinin Grab’da yönetici alarak görevlendirileceğini söyledi.

ABD’deki Uber gibi, Grab, Malezya, Singapur, Tayland ve Endonezya dahil olmak üzere bölgede sekiz ülkede bulunuyor.

Uber’in Güneydoğu Asya operasyonları bu yılın başlarında Grab tarafından satın alındı. Uber varlığının% 27,5 hissesini elinde tutuyor.

Toyota başlangıçta sürüş paylaşımı ve otonom sürüş teknolojisi konusunda temkinliydi.

Son yıllarda, Camry sedan, Prius hibrid ve Lexus lüks modellerinin üreticisi, dünya çapında ortaklıklara imza atmak için agresif bir şekilde hareket ediyor.

Singapur’da bulunan Grab, bir Japon teknoloji ve telekomünikasyon şirketi olan SoftBank‘tan ve Çin’e özgü bir paylaşım ve otonom sürüş şirketi olan Didi Chuxing’den yatırım desteği alıyor.

Uber’in büyümeye çalıştığı Japonya‘da, binicilik paylaşımı ülkenin başta Tokyo gibi kentsel alanlarda olmak üzere güçlü kabin şirketleri ağının direnişiyle karşı karşıya. Toyota, bu tür taksi şirketleri tarafından kullanılan araçların büyük bir kısmını tedarik ediyor.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

16 Comments