Trump ile Putin İlk Kez Görüştü

ABD Başkanı Donald Trump Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile ilk kez telefon üzerinden görüştü. Görüşmede iki lider Suriye’de IŞİD’e karşı mücadelenin daha da iyileştirilmesi konusunda uzlaştı. Trump daha önce yaptığı açıklamada da Rusya ile IŞİD’e karşı ortak askeri operasyonlara açık olduğunu ifade etmişti.

Kremlin’den yapılan açıklamaya göre iki lider ilişkileri “göz hizasında” sürdürme konusunda mutabık kaldı.

Trump ve Putin ikili ilişkileri istikrara kavuşturmak ve geliştirmek üzerinde mutabık oldu. Düzenli olarak kişisel temaslar kurma konusunda anlaşılırken taraflar ekiplerine ilk buluşmanın yeri ve saatini netleştirme talimatı verdi.

Görüşmede ayrıca stratejik istikrar, Ortadoğu sorunu, İran’ın nükleer programı, Kore Yarımadası’ndaki durum ve Ukrayna konuları da ele alındı. Bu sorunlarda “ortak işbirliği” yapılması üzerinde mutabık kalındı. Ukrayna’daki durum nedeniyle ABD’nin Rusya’ya getirdiği yaptırımların kaldırılması ise gündeme gelmedi. Trump “ABD halkının Rusya ve vatandaşlarına sempatiyle baktığını” ifade etti. Putin de aynısının Rusya’daki Amerikalılar için geçerli olduğunu söyledi

 

1 Comment