Trump Bu Kez Twitter’dan OPEC’i Bombaladı

ABD Başkanı Donald Trump, Cuma günü yaptığı açıklamada,OPEC’i küresel ham petrol fiyatlarını  “yapay olarak” artırmakla suçladı.

Açıklamanın adından petrol fiyatlar düştü.

Trump bu kez Twitter‘dan OPEC‘i bombaladı.

Turump Twitter’dan şunları yazdı : ” Anlaşılan o ki  OPEC  yeniden başlıyor gibi görünüyor. Denizde tam yüklü gemiler de dahil olmak üzere tüm petrolün  fiyatları yapay olarak Çok Yüksek! İyi ve kabul edilir değil bu”.

Bu hafta, petrol fiyatları 2014 sonundan bu yana görülmeyen seviyelere yükseldi. Kartelin bu yılın sonuna kadar ve muhtemelen 2019’a kadar arzını kısıtlaması bekleniyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’nün birkaç üyesi, fiyatların yapay olarak şişirilmediğini söyleyerek tweet’e yanıt verdi.

Suudi Arabistan’ın Cidde’deki OPEC dışındaki izleme komitesi toplantısındaki delegeler, küresel siyasi gerginlikler nedeniyle petrol fiyatlarının kısmen arttığını, Venezüella’ya yaptırımlar, İran nükleer anlaşmasına yönelik tehditler, Suriye’ye yönelik saldırılar ve Kuzey Kore politikalar nedeniyle daha yüksek olduğunu söyledi. .

OPEC Genel Sekreteri Muhammed Barkindo, çıkış kesintisi anlaşmasının küresel petrol fiyatlarındaki çöküşü durdurduğunu ve “elbette üreticilerin, tüketicilerin ve küresel ekonominin çıkarına olan istikrarlı bir temelde istikrarı yeniden tesis etmek” dedi.

Barkindo, Trump’un tweet’ine karşılık olarak, “OPEC‘te hiçbir OPİT fiyat hedefine sahip deği, fiyat bizim amacımız değil. Hedefimiz, istikrarı geri kazanmaya devam emek ”

Grup, Ocak 2017’den itibaren Rusya dahil olmak üzere diğer üreticilerle birlikte üretimi azalttıktan sonra gelecek adımları belirlemek üzere Haziran ayında toplanacak.

Trump, yönetiminin petrol veya OPEC ile ilgili olarak ne gibi adımlar attığına dair hiçbir ayrıntı vermedi ve Beyaz Saray, yorum taleplerini yanıtsız bıraktı.

 

296 Comments