Etrafını Saran Erkeklerle Kadınları İlgilendiren Önemli Karara İmza Attı

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

ABD’nin yeni başkanı  Donald Trump, aralarında tek bir kadın olmadan etrafını saran erkek yardımcılarının gözetiminde kürtaj yasasına imza attı.

Trump, ekibinin yedi erkek üyesi tarafından etrafı çevrilerek, kürtaj için sağlık kliniklerine fon sağlayan federal paranın başka ülke vatandaşları için kullanılmasını yasaklayan İcra emrini imzaladı.

Bu yasa  Meksika Şehir Politikasını “Global Gag Rule” olarak da biliniyor.

Yurtdışı kürtaj prosedürleri için ABD para harcamalarını durdurma kuralını 1973 yılından bu yana sürdürüyor ancak  Ronald Reagan tarafından  sınırlama getirildi. George Bush tarafından yeniden düzenlendi. Barack Obama 2009 yılında bu uygulamalara son verdi.

Yeni Başkan Donald Trump, basın sekreteri Sean Spicer, Trump’ın “doğmamış olanlar da dahil olmak üzere tüm Amerikalıları ayağa kalkmak istediğini” söyledi. Daha önce “tecavüz, ensest ve annenin yaşamı” için kürtaj yasağı istisnasını desteklediğini belirtti.

Ancak,  kürtaj yanlısı tercih grupları, dünyadaki milyonlarca insanın Cumhuriyet yönetimi altındaki kadın haklarını korumak için yürüdüklerinden sadece birkaç gün sonra emir üzerine endişelerini dile getirdi.

Naral Pro-Choice Amerika, yaptığı açıklamada, “Trump’un ilk icra eylemlerinden birinin en sevdiği iki şeyden birini birleştirdiğini söylüyor: kendisine katılmayan  insanları susturmak” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü, üçüncü dünyada her yıl 36 milyondan fazla kürtaj yapıldığını ve bunların 21 milyonunun güvensiz olduğunu söylüyor. Gelişmekte olan ülkelerdeki anne ölümlerinin yüzde on beşini oluşturuyorlar.

Kongre son zamanlarda ABD aile planlaması kliniklerine sağlanan fonları geri çekme niyetini de dile getirdi.

1 Comment